Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

TEK BÜYÜK KONYASPOR

Osman Tanburacı, Galatasaray’ın bir numaralı yazarı olduğunu, futbolu çok iyi yorumladığını zannederek maç sonu “Konyaspor Tayfun’dan ibaret. Geride golü önlüyor, ileride gol atmaya çalışıyor, böyle olmaz” diyor. Onun gözünde tek büyük Galatasaray. Diğer büyükler de malum. Onun için Galatasaray önemli. Onlar Galatasaray’ı yazıyor, eleştiriyor, sahada Galatasaray’ı görüyor, takip ediyor. Bu durumda sadece Galatasaray’ın ataklarını kesen futbolcu ile Galatasaray’ın kalesini sıkıntıya sokan oyuncuları görüyor. Attığı süper golden sonra saklanan Neca’yı unutuyor. Eski performansından uzak olan Eder’i görmemesi normal. Sahada ne yaptığını bilmeyen Eren’i de unutmuş olabilir. Tabii bu durumda El Saka’nın yerine oynayan Tayfun’un göze batması da doğal.

 

 Bizim için ise tek büyük Konyaspor. Biz de Konyaspor’u görüyor ve yaptıklarına bakıyoruz. Galatasaray’da gördüğümüz sadece Ayhan oldu. Defansı ve hücum bölgesi kötü rakibin daha neyini göreceğiz? Onlar Erman Özgür’ü görmezken bizim de Hakan’ı, Ergün’ü görmememiz normal. Tayfun’u biz değil tüm Türkiye’nin görmesi gerekiyor. Adam biyonik midir nedir bilmiyorum? Saka’nın yerini doldurmakla kalmadı, Ömer’in saçmalıklarından kaynaklanan hataları da kapattı. Son haftalarda uzun defanslar arasında kaybolmuştun, bundan sonra da belki fazla gol atamayacaksın, gazetecileri sevmiyorsun belki ama canla başla oynadığın futbol için teşekkürler Tayfun.

 

Bence Galatasaray’dan alınan puana sevinmek gerek. Ayhan gibi bir oyuncunun bulunduğu orta saha karşısında Konyaspor’un Cuma günü yaptıkları müthişti. Sonradan giren Mehmet Güven bile Sedat’tan iki gömlek üstün bir oyuncu. Bir puana sevinmek gerek. Konyaspor’un karşılaştığı en zorlu rakip Galatasaray’dı. 4 büyük takımdan 4 puan alan Yeşil Beyazlılar zorlu seriden bence alnının akıyla çıktı. Tabi, Fenerbahçe maçlarının taraftarın içine oturan acısını saymazsak.

 

Özden’in nesi var bilmiyorum. Elinden kaçırıyor, tuttuğunu yanlış adama atıyor. Sonra sinirlenip hem kendini hem de rakibini sakatlıyor. Arkasındaki yedek kalecinin güvenini zedeliyor. Anlamış değilim. Sedat’ın rezil performansına Nurullah Sağlam çare bulmalı. Nasıl bulacaksa bulmalı. Çünkü onun alınması için seferberlik ilan eden kendisiydi. Cedric Sabin Konyaspor Yönetimi’nin becerisi değil, Eder ve Neca gibi şansının bir göstergesi. Bu transferleri de anlamıyorum. Ama golleri görünce bu şansa sevinmemek elde değil.

 

Anlamadığım bir şey daha var. Yönetim sözleşmesi sezon sonunda bitecek Erman Özgür,  Tayfun, Özden ve Ömer ile niçin anlaşmıyor. Bu oyuncular gözden mi çıkarıldı yoksa istedikleri rakamı indirmeleri mi bekleniyor. Eğer bu oyunculardan herhangi biri sezon sonu başka bir takımla anlaşmış ve Konya’da kalmak istemiyorsa yönetim o oyuncuyu hemen kadro dışı bırakırdı. Kimsenin elini kolunu sallayarak gitmesine izin vermek istemezler herhalde. Anlamak güç doğrusu.

 

Anladığım tek şey var. Konyaspor artık Konya’da en çok taraftarı olan dördüncü değil birinci takım olmak zorunda. Bu takım Konya halkına büyük olduğunu göstermeye başladı. Niçin “Tek Büyük Konyaspor” olmasın. Niçin Tüm Konya “Önce Konyaspor” demesin. Bunun sadece sahadaki futbolla olmayacağını da birileri biliyordur umarım. Umarım, o birileri, protokol tribünündeki Konyalıların dahi Galatasaray’ı alkışladığını gördükten sonra “Konyaspor için” ellerini çabuk tutmaları gerektiğini daha iyi anlamışlardır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar