Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Tayfun Türkmen ve Konyaspor

Beşiktaş’ı yenen Konyaspor’un, şansının geri döndüğünü ve çok iyi mücadele ederek, şansıyla kazandıklarını korumayı bildiğini ifade etmiştik. Trabzonspor maçında ise yine eksik oynanmasına rağmen, rakibin zaaflarından faydalanmayı bilen yeşil beyazlılar, kazandıklarını koruyarak iki haftada iki büyük takımdan deplasmanda 6 puan aldı.

Ama bu 6 puanın anlam kazanması için Kayserispor maçı mutlaka kazanılması gerekiyordu. Ligin flaş ekibi karşısında 3 puan alınacağını biliyorduk. Elimizde bir çok veri vardı. İlk neden, iki maçlık galibiyet serisinin devam ettirilmesi gerektiğiydi. Çünkü UEFA şansı doğabilirdi. İkinci veri, Kayseri’nin Konya’ya benzeyen bir şehir, Kayserispor’un da Konyaspor’a çok benzeyen bir takım olması ve aradaki rekabetti. İlk maçta orada alınan mağlubiyet de futbolcuları ve teknik heyeti kamçılayacaktı. Ve son nedene geliyorum. Konyaspor’da Tayfun Türkmen diye bir oyuncu vardı. Onun kazanma isteği, ruhu, 3 haftadır tüm takıma yansıyordu. Beşiktaş maçında yaptıkları, yarısı yedek olan oyuncuların aklını başına getirmişti sanki. Tayfun, canla başla oynadıkça, Ömer de oynadı. Özden de tekmeye elini soktu. Fırat, her şeyini verdi. Mustafa Er bile top kapmaya başladı. Bebe takımın kazanması için sakatlığı göze aldı. Hepsi, tüm futbolcular, artık bu takımın olması gereken yerde olmadığını ispatlamak için her şeyini verdi. Ortada futbol yoktu belki. Ama Aykut Kocaman, Ceyhun’u gönderdiği için sürekli saçma sapan eleştirilere maruz kalan Aykut Kocaman, Ankaraspor maçından sonra çok doğru bir karar verdi. Tayfun’u bundan sonra defansta oynatacağını söyledi. Oyuncu değişikliklerinde hep hata yapan, mevkileri yanlış değerlendiren Kocaman, Tayfun’u doğru yerde, doğru zamanda oynatarak, kazanma hırsı ateşinin ilk kıvılcımını Konyaspor barutunun içine attı. Barut patladı. Bu onun takımda yaptığı en büyük işlerden biridir. Bunu böyle bilin. Tayfun’u bu takımda tutan yöneticiler de hayatlarının en iyi icraatlarından birine imza atmıştır.

Şimdi alevleri körükleme zamanı. Konyaspor’un UEFA’ya gitmesini istemiyorum. Evet, gerçekten istemiyorum. Sadece ligi ilk 5 takım arasında bitirmesini istiyorum. Samsunspor’u yenerek ateşi söndürmesinler yeter. Taraftarın en çok istediği şey bu. Ne olur Samsunspor’u yenin. Çünkü gelecek sezon çok farklı şeyler olacak. Hem yönetimde, hem teknik heyette, hem de futbolcularda, alevi yeşil ve beyaz yanan bir ateş göreceğiz. Bu ateş önce tüm Süper Lig’i yakacak. Sonrası ise kimsenin aptallık yapmamasıyla doğru orantılı…  

Önceki ve Sonraki Yazılar