Tatilde Ne Yapmalı

18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmenin beklediği yarıyıl tatili nihayet başladı. Tatilden önce Milli Eğitim Bakanı ve yetkililer öğrenci ve velilere tatili nasıl geçirmeleri konusunda bir çok tavsiyelerde bulundu. Vakitlerinin birçoğunu okulda ve ödev yapmakla geçiren öğrenciler bu tatilde neler yapmalı ve nelere dikkat etmesi gerektiği ise en önemli noktalar arasında bulunuyor. Yarıyıl tatilinde yapılacak olanlar aslında her yıl aynıdır. Öğretmenler klasik olarak ‘Günde en az bir saat kitap okuyun. Bir saat test çözün’ gibi birçok görevi öğrencilere yüklerler. Peki gerçekten öğrenciler öğretmenlerinin verdiği görevleri yerine getiriyor mu? Çoğu zaman ailelerle öğrenciler arasında bu konu tartışmalarla sonuçlanır. Anne – baba çocuğuna kitap okumasını test çözmesini söyler. Öğrenciler ise ilk günler bu görevleri yerine getirse de son haftaya girdiklerinde ister istemez bu davranışlarından vazgeçerler. Zaten havalar da soğuk. Bir de kar yağarsa artık o öğrencilere görevlerini asla yaptıramazsın. Yaptırılmasında zaten…

Diledikleri gibi değil ama, gönüllerindeki heyecanı boşaltmalarının da önüne geçmeyin! Çok aşırıya kaçmadan, sağlıklarını tehlikeye atmadan çocukluklarını yaşamalarını sağlayın. Tatil boyunca karla kışla oynayacak değiller ya… bunlar kısa ve günü geçiştirmek olan uğraşlardır. Daha önemli olanı ise her şehirde birçok faaliyet ve aktivite oluyor. Aileler öğrencilere test çözüp kitap okuma baskısından ziyade bu faaliyetlere katılmasını sağlamalıdır.

 

Bunların yanında daha önemli olanı ise yazma eserler kütüphanesine uğramaktır. Bu kütüphanelere giden her öğrenci daha çok tarihini ve ecdadını öğrenecek, daha çok büyüdükçe bu konularda uzmanlaşacaktır. Çünkü yazma eserler kütüphanelerindeki kitaplar her zaman sıcak ve cana yakındır. Bunu ellerine aldıklarında dahi görebilirler.

Bunlarla birlikte tatili doya doya tadını çıkarabilirler…

2017-2018 eğitim öğretim yılı birinci döneminin tamamlanmasıyla yarıyıl tatiline giren ve karne alma sevinci yaşayan tüm öğrencilerimizin sevincine ortak olarak, kendilerine güzel gelecekler diliyorum. Ülkemizin geleceği olan bu öğrencilerimize en kaliteli ve en güzel eğitim verilmesinin de her zaman arkasında duruyoruz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.