Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Sure Albümü

ÂLU IMRÂN SURESİ

Surenin adı/adları: Âlu Imran, Emân, Kenz, Mâniye, Mücâdele, İstiğfâr, Tayyıbe. Âlu Imran adını, surenin 33. ayetinde geçen Hz. Meryem’in babası Imran ve ailesinden alır.

Mushaf Sırası: 3

Nüzul Sırası: 89

Nüzul Yeri: Medine.

Nüzul Ortamı: 1-32. ayetler Bedir sonrası; 33-63. ayetler Hicrî 9. yılda Medine’ye gelen Necran Hristiyan heyeti hakkında; 64-120. ayetler birinci bölümden hemen sonra; 121-200. ayetler ise Uhud savaşından sonra indi.

Ayet Sayısı: 200

İlk Ayeti: Elif lam mim. Allâh ki, O'ndan başka tanrı yoktur, dâimâ diri ve (yaratıklarını) koruyup yöneticidir.

Son Ayeti: Ey inananlar, sabredin, direnin. Savaşa hazırlıklı, uyanık bulunun ve Allah'tan korkun ki, başarıya eresiniz.

Ana Teması:  Yüce Allah’ın ulûhiyeti, Kur’ân’ı yorumlama metodu, nübüvvet, İslam Ümmetinin temel özellikleri, Hıristiyan ve Yahudiler başta olmak üzere Müslüman olmayanlara karşı izlenecek yöntemler, Hz. İsa ile ilgili doğru bilgiler, Bedir ve Uhud savaşlarından alınacak dersler; hac, cihad ile ilgili hükümler, faiz yiyen ve zekat vermeyenlerle ilgili açıklamalar, dua örnekleri.

Fazileti: İki aydınlatıcı zehravanı (çifte gülleri) okuyunuz. Onlar Bakara ve Alu Imran sureleridir. Çünkü onlar, kıyamet gününde insanın başı üzerinde iki gölgelik olara gelecek ve sahibini koruyacaklardır. (Müslim)

Son on ayetini geceleri çokça okuyan Peygamberimiz, bu ayetleri okuduğu halde derinlemesine düşünmeyenlere yazıklar olsun buyurmuştur.

 

NİSÂ SURESİ

Surenin adı/adları: Nisâ (Kadınlar), Bu sureye Büyük Nisa suresi, Talak suresine de Küçük Nisa suresi de denir.

Mushaf Sırası: 4

Nüzul Sırası: 92

Nüzul Yeri: Medine.

Nüzul Ortamı: Hicrî 3-5. yıllar yahut 6-10. yıllar.

Ayet Sayısı: 176

İlk Ayeti: Ey insanlar, sizi bir tek nefisten (nefes alan candan) yaratan ve ondan eşini yaratıp ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üreten Rabbinizden korkun; adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'tan ve akrabâlık(bağlarını kırmak)tan sakının. Şüphesiz Allâh, sizin üzerinizde gözetleyicidir.

Son Ayeti: Senden fetvâ istiyorlar. De ki: Allâh size ana-babasız ve çocuksuz kişinin mirâsı hakkında hükmünü şöyle açıklıyor: Ölen kişinin çocuğu yok, bir kızkardeşi varsa, bıraktığı malın yarısı o (kızkardeşi)nindir. Fakat kendisi, (ölen) kızkardeşinin çocuğu yoksa, onun mirâsını (tamamen) alır. Eğer (ölenin) iki kız kardeşi varsa, bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Ve eğer (vârisler) erkek kadın birçok kardeşler olursa, erkeğe, iki kadının payı kadar (pay) verilir. Şaşırırsınız diye Allâh size (hükmünü) açıklıyor. Allâh, herşeyi bilir.

Ana Teması: Kadınlar, aile, toplum, cihad ve devletle ilgili hükümler… Yetim hakları, miras paylaşımı, karı koca hakları, uluslar arası ilişkiler… Kitap ehlinin ve münafıkların çıkmazları ve benzer duruma düşmemek için Müslümanlara uyarılar… Abdest, teyemmüm ve Zor zamanlarda kılınan korku namazı ile ilgili açıklamalar.

Nisa suresi, okunup anlaşılmak ve gerekleri doğrultusunda yaşanmak için kadınlarımız başta olmak üzere, tüm aile fertlerini bekliyor.

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.