Su…

Konya’da su üzerine yapılan toplantı resimlerini gazetede görünce gülmeden edemedim. Uyuyanların yüzüne serpecek kadar su kalmadığından olsa gerek herkes son derece mutlu bir şekilde yatıyordu. Özelliklede dostum Ali Kemal Başaranın Milliyet gazetesindeki pozu izlemeye değerdi.

Espri bir tarafa insanımızı uzun ve anlamsız toplantılarla uyutmak yerine tedbirler almak lazım. Bir damla suyun bile kaybını önlemek, aşırı sulamanın önüne geçmek lazım.

Geçen hafta Tömek köyünde akşam yemeğine davetliydik. İnanılmaz derecede lezzetli bir güveç vardı. Güveç kadar önemli olan ise ev sahibinin sulama konusundaki görüşleriydi. Tömekli Selahattin Hoca bana güzel bir ders verdi. Az konuşan ama öz konuşan bu insanları dinlemekte fayda var. Metrekareye altmış su gerekirken dörtyüz litre su kullanırken nerelerdeydiler dedi. Kimse müdahale etmedi. Su boşa gitti. Doğrusu da bu.

Ben yirmi yıl önce Konya’ya geldiğimde yeraltı sularının Almanya’ya seksen yıl yetecek kadar olduğu söylenirdi. Çumra’da şimdi okul olan, ilk çalıştığım hastanenin alt katında olan poliklinikler terlikle girerdik. Çünkü sular kabardığında zemin katı su basardı. Şimdi Çumra en kurak yerlerden biri.

Gençlik yıllarımızda su bulamayan İsrail’in suyu damla damla kullandığı, kirli suları arıtarak sulamada kullandığı ve damlasını israf etmediğini okurduk. Bizde o zaman su o kadar boldu ki, su akar biz bakardık. Ne çabuk azaldı hatta kayboldu anlamak zor. Ya da bizi böyle kandırıyor ve israfa alıştırıyorlardı.

Şimdi Konya’ya nefes aldıracak bir proje var. Yüz yıllık hayal Mavi Tünel. Başarılı olur mu, yapılabilir mi bilemem. Çünkü suyun başka talipleri de var. Ama umarım hükümet beni yanıltır. Ve boşa akan Göksu’yu ovaya ulaştırır.

Seçim çalışmalarında Recep Konuk beyle konuşma imkânımız oldu. Kendisi gerçekten Meclisi hak eden birkaç vekil adayından biriydi. Olmadı. Ama vizyonu ve başardıkları onu kamuya mal etti. Önemli olan da bu değil mi ? Konu Mavi Tünele gelince “ Biz hükümete bir teklifte bulunduk. Mavi Tüneli biz yapalım. Suyu ovaya biz getirelim. Ovada damla sulama ile yeşil sebze üretimini, organik tarımı gerçekleştirelim ve dünya ya ihraç edelim. Henüz cevap alamadık. Alacağımı da zannetmiyorum. Çünkü suya başka taliplerde var. ”

Biliyorsunuz Cihanbeyli’de damla sulama sistemleri ile ilgili olarak bir de fabrika kurdular. Tarımsal alt yapının desteklenmesi ile ilgili olarak Tarım Bakanlığının yayınladığı ilk tebliğe Konya’nın alınmayışının sebebi bu fabrikadır. Damla sulama sistemi gelişecek. Köylü sulama alt yapısını damla sulamaya değiştirecek. Tabi Recep Konuk prim yapacak. Konya’yı düşünmeyen beyinler için bu pek kabul edilebilir değil.

Umarım Recep Konuk hala aynı noktadadır. Mavi Tüneli biz yapalım. Ovaya suyu getirelim. Akıllı olan hükümetler böyle tekliflere balıklama atlamalı ve işi isteyene yıkmalı. Ama o hain siyaset her şeyi nasıl da engelliyor.

Konya için yazmaktan zevk alan biri olarak diliyor ve istiyorum ki: Mavi Tünel kısa zamanda gerçekleşir. Ova yeniden şenlenir. Konya’da yapılacak toplantıların konusu su olmaktan çıkar ve hangi tip ürününün daha fazla gelir getireceği, hangi bölgede ne ekilmesi gerektiği tartışmalarına döner. Başarının kimin hanesine yazılacağı önemli değil. Maksat hasıl olsunda bize düşen dış kapının mandalı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.