Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Stadyum için borcumu ödüyorum

Spor basını, taraftarın çok sevdiği takımını ve kulübünü hep eleştirip bir katkı sağlamamakla itham edilirler. Tabi bunun katılacak bir yanı yok. Çünkü basın zaten taraftarın çok sevdiği o takımdan haberdar olmasını sağlayan tek araçtır. Eleştiri görevidir ama gördüğü iyilikleri, güzellikleri de komplekse kapılmadan yazar, yazmalıdır.

Konyaspor camiası son 6 aydır büyük bir heyecan yaşıyor. Yeni yapılan 42 bin kişilik stadyum, şehrin ve Türkiye’deki futbol camiasının da en çok konuşulan konularından biri oldu.

Ve önceki gün Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, spor ya da politika ayrımı yapmadan, şehirdeki tüm gazetecilerle bu sembol yapıda bir araya geldi. O’nun da dediği gibi Konya, Hazreti Mevlana’nın türbesinden sonra yeni bir sembol yapıya kavuştu. Sporla biraz olsun ilgilenen herkes, Konyaspor denince futbol topu şeklinde ve yeşil-beyaz renkteki stadyumu hatırlayacak. 

 

AKYÜREK BÜYÜK RİSK ALDI

Stadyumu gezerken birçok yönden gururlandım ve umutlandım. Konya gibi bir şehrin böyle bir stadyumu olması büyüklüğün, gücün göstergesidir. Bu stadyum şehrin tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Ve en önemlisi artık Konyaspor’un mali olarak halkın parasını kullanmayı bırakıp kendi ayakları üzerinde durmasının ilk ve en önemli adımı olacak.

Ben stadyuma ilk kez gazetecilerle birlikte gittim ve üst kattaki tribünden bağırdığımda çimlerin üzerindeki herkesin bana baktığını gördüm. Müthiş bir yankılanma, ambiyans var. Eğer futbolu ve Konyaspor’u seviyorsanız, bu stadyumda maç izlemenin, rakibi boğmanın tadına varmak istiyorsanız gidin kombine bilet alın. Hem de çok ucuza.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek’e kendi adıma teşekkür ediyorum. İstese, eski stadyumun yerini TOKİ’ye verir ve biz de ucube, beton görünümlü bir stadyuma razı olmak zorunda kalırdık. Büyük bir mali risk alarak yaklaşık 150 milyon liralık yatırımı Konyaspor için değil şehir için yaptı. Kendisini bu konuda kimse eleştirmeye falan kalkmasın.

 

TORKU ARENA OLSUN

Ve son olarak PANKOBİRLİK Genel Başkanı Sayın Recep Konuk için bir kaç cümlem var: Konya’daki tüm gazeteciler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek formaları giyip stadyumun tanıtımını yaptı. O formaların Konyaspor forması olduğunu, tüm Türkiye üzerindeki Torku ambleminden biliyor. Ve herkes bu şehrin en büyük firmasının reklamını yaparken hiç gocunmadı.

Sayın Recep Konuk’un da Torku markasının ismini, şehrin en büyük spor yatırımına vermekten imtina etmeyeceğini düşünüyorum. Torku Arena yakışır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar