Sözü uzatmadan…

Geçen yıl bugün “Konya için yürek yüreğe” başlığıyla Konya’ya merhaba diyen gazetemiz, bugün 1 yaşını doldurdu. Gazetecilikle ilgili söyleyeceklerimizi, iddialarımızı bir yıldır sizlerle paylaştık ve bu iddialarımızı düşünceleriyle destekleyen yazarlarımız bazen de köşelerinde haber ve yorumlarımıza muhalefet şerhi koydular. Konya basınında örneğine rastlanmayan bir gazete çıkardığımızı “gubuzluk” olmasın diye yazmadık.

Gazetemizin patronu Adem Bey’in o ilk gazeteye düştüğü notlar gözüme takıldı dün, “İlk gün, ilk hafta, belki ilk ayın ne denli önemli olduğunu, dolayısıyla özenle hazırlanmanın gerekliliğini söyleyen pek çok dostumuz da kabul etmeliler ki en iyi aşçılar bile zaman zaman yemeğe tuz atmayı unutabilirler.” Geriye dönüp o ilk günlere gidince şöyle yemeğe bazen tuzunu az kattığımızı, bazen de şekerinin çok kaçırıldığını gördüm. Allah’a şükürler olsun ki, tatsız tutsuz, kekremsi tatlar bırakan bir gazeteyle çıkıp karşınıza “Bugün de böyle olsun” demedik. İlkelerimizi gölgeleyen her mesaja ve olaya karşı çıktık, doğruları yanlışlardan ayırmak için haberin üzerine gittik.

Konya’yı, önümüzdeki yıllarda daha da ön plana çıkaracak ve Türkiye gündemine getirecek projeler her zaman gündemimizin ilk sırasında yer aldı. Bütün çabalar Konya’nın hak ettiğini alması içindi.

Memleketin ekmeğini yemiş, suyunu içmiş ve bu şehre büyük küçük hizmeti olmuş bütün memleket sevdalılarıyla yaptığımız söyleşiler, şehirde büyük yankı uyandırdı. Konya’nın etkili isimleri bu sayfalara konuk oldular, oluyorlar, olmaya da devam edecekler.
Bakıyorum eski gazetelere, Konya Ovası’nı sulayacak projenin manşeti, “Sayın Başbakan, KOP’a el atın” şeklinde atılmış ve ilk haftamızdan itibaren zaman zaman sayfamızda yer bulmuş. Doğalgaz, Mevlana Kültür Merkezi, Atıksu Arıtma Tesisi, Hızlı tren projesine dönüştürülen Konya-Ankara Demiryolu Projesi, Beyhekim Sağlık Kompleksi ve Karatay’a yapılacak Araştırma ve İhtisas Hastanesi, Konya’yı diğer şehirlere bağlayan duble yol çalışmaları ve bitirilmeyi bekleyen bütün yatırımları takip etmişiz ve Konya gündemine getirmişiz. Konya için bir tek çivi bile çakan her kimse onun yanında, Konya’nın güzel ismini karalamak için yol gözleyen ve haber kurtarma çabasında olan kim varsa hep karşısında olmuşuz.

Konya’yı seviyoruz. Konyalı olmasak da severdik bu şehri. Şehrin manevi önderlerine kaynaklık eden kültür ve medeniyet mirası, bizim de kaynağımız olduğu için seviyoruz. Her yeni gün yeni bir heyecanla uyanıyor, yollara düşüyoruz. Heyecanımızı hiç kaybetmeden “gören gözünüz, işiten kulağınız olmak” için nice yıl dönümlerinde birlikte olmak ümidiyle…Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.