Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

SOMA MADEN FACİASI

Salı günü Soma ilçemizde meydana gelen maden kazası yüreklerimizi ağzımıza getirdi.
Saatler geçtikçe maalesef korkulan oldu. Yüzlerce kardeşimiz hayatını kaybetti. Onların acılarıyla sarsıldık, bir defa daha.
Bu acı, millet olarak hepimizi birleştirdi.
Hüznümüz derin, acımız emsalsiz.
Bu kardeşlerimiz,  alın teriyle ekmek parası kazanıyorlar, yerin binlerce kilometre derinliklerinde.
Maalesef ülkemizde maden kazaları; göçükler, krizu patlamaları çok yaşanıyor. Acaba bu maden ocakları yeniden modernizasyona tabi tutulamazlar  mı?
Elbette hayatını kaybeden işci kardeşlerimize Yüce Allah’tan rahmet, geride kalan yakınlarına sabr-ı cemiller niyaz ediyoruz.
Milletimiz çok duygusal, çok merhametli, çok şefkatli, çok yardımsever. Bu ahlaki değerlere hayat vermek bu aziz milletin yaşam tarzı, karakteri.  Nasıl ki bu millet, Adapazarı depreminde, Van depreminde ekmeğini paylaştıysa, şimdide paylaşacaktır.  Elbette gidenleri getirmemiz mümkün değil. Geride kalanların ise yaraları sarılacaktır. 
Ülkemizin yöneticilerinden tek isteğimiz, nerede maden ocakları varsa, bir süreliğine çalışmalar durdurulsun. Yeniden gözden geçirilsin bu ocaklar. Can güvenliğini tehlikeye atan durumlar ve kötü çalışma ortamları bertaraf edilsin.
Kolay değil, binlerce can gitti.
Gözü yaşlı analar-babalar, çocuklar, eşler kaldı, geride.
Gözyaşı akıyor bütün yüreklere.
Hiç böyle bir ağır kaza, büyük kayıp görüldü mü?
Soma maden kazasında hayatını kaybeden kardeşlerimiz elbette şehitler kervanına katılmışlardır.
Hadis-i şeriflerde; taundan, ishalden ölen, suda boğulan, bu kardeşlerimiz gibi yıkık altında kalıp hayatını kaybeden, bulaşıcı hastalıklardan ve yanarak ölen, hamile ve bakire iken ölen, aşka tutulup iffeti nedeniyle bunu gizleyip bütün ızdırabıyla ölenler hükmen şehittirler.  Elbette soma madenlerinde ölen kardeşlerimiz de şehittirler.
Bu kardeşlerimizin makamları cennet olsun.
Cenab-ı Hak her birine rahmet eylesin. Onları şehitlerle haşreylesin.
Rabbimiz ülkemizi bu tür kazalardan belalardan muhafaza eylesin.
Bu vesileyle bu elim kazada hayatını kaybeden kardeşlerimize bir defa daha Yüce Allah’tan rahmet, geride kalanlara, kederli ailelerine ve sevenlerine sabır, sebat, metanet, yaralılarımıza âcil şifalar diliyorum.
Milletimizin başı sağ olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.