"Sivil yönetime darbe girişimi kabul edilemez"

"Sivil yönetime darbe girişimi kabul edilemez"

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Ljajic:- "21. yüzyılda askerin sivil yönetime darbe girişimi kabul edilemez. Darbe girişimi istenilen sonuca ulaşsaydı, Türkiye'nin bugüne kadar gösterdiği gelişim gerilerdi"

BELGRAD (AA) - KRİSTİNA MASLAREVİC - Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki göstererek, "21. yüzyılda askerin sivil yönetime darbe girişimi kabul edilemez." dedi.

Ljajic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki darbe girişiminin ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimini etkileyebileceğini belirterek, Sırbistan'ın, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ikili ilişkilerin gelişmesi ve yeni projelerin hayata geçirilmesi için çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ljajic, "21. yüzyılda askerin sivil yönetime darbe girişimi kabul edilemez. Darbe girişimi istenilen sonuca ulaşsaydı, Türkiye'nin bugüne kadar gösterdiği gelişim gerilerdi." ifadelerini kullandı.

Ljajic, Türkiye'de yaşanan olayların, insan haklarına saygı duyulması gerektiğini bir kez daha gösterdiğine işaret ederek, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi anlamda ilerlemeye devam etmesi için "darbe girişimi sonrası süreç" olarak nitelendirdiği bu zaman diliminin demokratik adımlar çerçevesinde devam etmesi gerektiğini vurguladı.

- "Türkiye ile ikili işbirliği devam edecek"

Türkiye'nin son derece "hassas" bir dönemden geçtiğini kaydeden Ljajic, "Türkiye, Rusya ile ilişkilerini normalleştirmeli ve Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecindeki yoluna emin adımlarla devam etmelidir. Ülkede ayrıca uzun dönemdir devam eden kutuplaşmalara da son verilmeli. Bunlar ülkenin ekonomik, dini, siyasi ve diğer alanlarda gelişmesini olumsuz etkileyebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Sırbistan'ın Türkiye ile ekonomik alanda son derece iyi bir işbirliği yürüttüğüne dikkati çeken Ljajic, "Geçtiğimiz yıl çok iyi işler yaptık. Bu yıl da aynı sonuçları bekliyoruz. Yaşananlar, iki ülke arasındaki ticaret ve tarım alanlarındaki iş birliğini etkilememeli." dedi.

Ljajic, Türkiye gibi güçlü bir ülkenin istikrarının Balkan ülkelerini de yakından etkilediğini belirterek, darbe girişiminin başarılı olması durumunda Balkan ülkelerinde de istikrarın bozulabileceğini söyledi.

Sırbistan'da çok sayıda Türk firmasının başarılı bir şekilde iş yaptığını ifade eden Ljajic, "Ekonomik alanda Sırbistan, Bosna Hersek ve Türkiye olarak yeni projeler yapmayı planlıyoruz. Yaşananlar göz önüne alındığında projeler biraz ertelenebilir ancak biz Ankara ile ilişkilerimizi geliştirmeye hazırız." diye konuştu.

- "Darbe girişimi tatilcileri çok az etkiledi"

Darbe girişiminin ardından Sırbistan'dan Türkiye'ye giden turistleri Türkiye'de ilan edilen olağanüstü hal konusunda bilgilendirdiklerini aktaran Ljajic, kararları nihayetinde bireylerin verdiğine değindi.

Ljajic, edindiği bilgilere göre Sırbistan'dan Türkiye'ye seyahat edecek tatilcilerin çok azının seyahat planlarını iptal ettiğini belirterek, "Bugün 110 kişilik bir turist grubu Türkiye'ye gidecek. Toplamda ise sadece iki uçuş iptal edildi." dedi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :