Şiirde yeni akım yeni ufuk

Şiirde serbest vezinde yeni akım öncülerinden Şair Zühtü Ulukapı beklenilen SAKLIM YOK GİZLİM VAR başlıklı Şiir kitabını çıkardı.

       Nefis bir kapakda yetmiş sahifeye sığdırdığı altmış bir aden özlü sözlü anlamlı  düşündürücü Şiir dünyasının geleceğine yönelik Şiir Kitabına çıkarmış ve Şiir sevenlere sunmuş bulunuyor.

      Şair dostumuzun  öz geçmişini  üslubu ile biri birinden güzel Şiirlerini  sizlere tanıtmaya çalışıyorum. Konya doğumludur. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü edebiyat bölümü mezunudur.

      Edebiyat Öğretmenliği  görevini Alanla A. Fevzi Alaaddinoğlu Lisesinde devam ettirmektedir. Edebiyata bağlılığı yaradılıştan olup Sersest vezinde yazdığı Şiirlerini Alanyada GÜNCEL SANAT DERGİSİNDE  neşretmektedir.

      Şairimizin SAKLIM YOK GİZLİM VAR Şiir kitabı piyasaya çıkar çıkmaz satış rekorlarını kırarak mesleki itibarını korumuştur. Umudumuz yakında çıkacak ikinci baskısı  çıkmak üzeredir. Arkasından   ikinci kitabı YİRMİ BEŞİNÇİ  SAAT  başlıklı kitabı  vitrinlerde görülebilecektir.

       Büyük bir emeğin eseri olan bu eserlerdeki mündericat –İçerik zenginliği -  sayesinde çok şeyleri gelecek nesillere taşıyacak nitelikte bir akımın  müjdesini veriyor. Şiirden beklenen umut DÜŞÜNMEK ve DÜŞÜNDÜRMEK sanatına bağlı bulunduğuna göre , her şey her duygu  her vurgu  bu eserlerin sahifeleri arasında canlı ve anlamlı bir şekilde görülebilmektedir.

      Şiirdeki bu akımın bir benzeri bundan  yüz yıl kadar önce ARUZUN  HECE VEZNİ’ne geçişi sırasında yaşandı. Ben bu yıllara erişdim ve bizzat yaşadım. ARUZ vezninden o FAİLATÜN  MEFAİLÜN şeklindeki kalıpların  Şaire verdiği sıkıntıları çok iyi bilirim.

                Şiirin büyük ustalarından RIZA TEVFİK ve arkadaşlarının başlattığı Hece veznine dönüş akımına katılan  ORHAN VELİ ORHON üstadımızın çıkarttığı  ÇINAR ALTI dergisinde Hece vezni üzerine Şiir musabakaları açarak genç şairlere imkan tanındığı  günlerde Dergide çıkan ve ÖDÜL KAZANAN KÖYDE AKŞAM  BAŞLIKLI  Şiirim dolayısıyla  ŞİİRDE HECE  kervanına  bende katılmış bulunuyorum ve halen Şiirlerimi hece vezni ile yazıyorum   

         Ama ne var ki ŞİİR de Hecenin karşısına Yeni bir akım droğup Şiirde serbest venin çıktı. Ve aldı yürüdü. Taraftar buldu. O yürüyüş bu günlere palazlanarak gelmiş bulunuyor. Şairimiz Zühtü Ulukapı  hocamız da bu ulusal kervanın muhtacı dualarından. Yeni bir hamle ile karşımıza çıkıyor.  Şiirlerinden örnekler vererek  daha iyi tanıyalım.

7179.jpg

           ARAF

          BİR TEK SORU.

        RUH İKİZİM SANA.

       İSTEDİĞİM CEVABI VERİRSEN,

      KANATLANIP UÇACAĞIM GÖK YÜZÜNE.

      KUCAKLAYACAĞIM SENİ SIĞDIRACAĞIM İÇİME.

      ÖPECEĞİM KİMSENİN DOKUNMADIĞI YERLERİNDEN.

      DÜĞÜMLEYECEĞİM SAÇLARINI KENDİME

      YA OLMAZI SÖYLERSEN

     ZAMAN TÜNELİNE TERS DÜŞTÜĞÜM NDIR.

      GİRDAPTIR.

     ARAFTIR..

                   SEVMEK

                  ÖZGÜVENLİ YİĞİT BİR DURUŞ.

                 SOYLU BİR DUYUŞ.

                 ONURLU BİR BAKIŞ.

                BİR KALPTEN BİR KALBE AKIŞ.

YORULMADIN

YAKAR ESRİK SEVDAN

VAZ GEÇ PERUKLU DÜŞLERİNREN

GAMZELERİNDE NELERİN SAKLI SASLARIN TUTUK SİLAH

USANMADI GÖZLERİN

YALANLAR SÖYLEMEKDEN

DÜŞLERİMDE KÜFLENDİN

AÇILMAMIŞ CEPLERİMDE TAŞIRIM SENİ.

CEKETİM DÜŞTÜ DİPSİZ KUYULARA

KALBİM TARAF TUTAR

SEN NE ÇOK SEVİYORSUN

EMANET YATAKLARDA SEVİŞMEYİ

DENİZDE TAŞ SEKTİREREK

PAPATYA FALINA BAKMAKTAN YORULDUM.

TUTSAĞIM YAŞADIKLARININ.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum