Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

SIDDIKIYET ABİDESİ HZ. EBU BEKİR’DEN HİKMETLER

SIDDIKIYET ABİDESİ HZ. EBU BEKİR’DEN HİKMETLER

Geçenlerde bir kardeşimiz,  yahu hocam dedi, Mevlana’nın, Yunus’un, Hoca Nasreddin’in anlamlı hikmetli sözlerini çok sık duyuyoruz, onların var da Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali başta olmak üzere sahabenin hikmetli sözleri hiç yok mu, var da biz mi bilmiyoruz, varsa neden onlar çok gündeme gelmiyor?

Cevaben dedim ki, olmaz mı hiç. Onlar, kendisine hikmet verilmiş bir peygamberin elinde yetişmiş insanlar. Hz. Peygamber, onların hem gönüllerini, hem beyinlerini dokudu ve onları en mükemmel şekilde inşa etti. Ne var ki ortada hikmet deryası Kur’ân ve kendisine az sözle çok şey ifade edebilme gücü olan Peygamberimizin sözleri varken onların sözleri çok fazla öne çıkmadı. Bir de onlar, sözden çok eylemin adamıydılar. Onların sergiledikleri hayat baştan sona hikmetin kendisidir. Yine de onların söylediği çok anlamlı hikmetli sözler var. Biz bu yazı serimizde onların bir kısmını okuyucularımızla paylaşmak istedik.

Tabi ki ilk olarak da Hz. Ebubekir dedik. İlk Müslümanlardan, peygamberimizin en yakın can dostu, sırdaşı, yoldaşı, kayınpederi, hicret yolunda mağarada ikinin ikincisi olan, cennetlikle müjdelenenlerden, peygamberimizin hastalığında imamete geçirdiği büyük insan. İlk halife, Kur’ân’ı Mushaf halinde derleyen ve hakkında pek çok ayet inen büyük sahabî Ebu Bekir Sıddık.

İşte Onun hikmet incilerinden bir kaçı:

Veciz konuşmanın sırrı, boş konuşmayı terk etmektir.

Akrabalar arasındaki düşmanlık, ormandaki ateş gibidir.

Sırrın, senin kanındır; onu akıtma.

Haramla beslenen vücut ateşe layıktır.

Yüce Allah, kitabında namazla zekatı birlikte emretmiştir. Vallahi namazla zekatın arasını ayıranlarla/namaz kılarız ama zekat vermeyiz diyenlerle kanımın son damlasına kadar savaşacağım.

Sana yol göstermek isteyenden durumunu gizleme, aksi takdirde kendini aldatırsın!

Dünya müminin pazarıdır. Gece ile gündüz sermayesi, güzel ameller ticaret malları, cennet kazançları, cehennem ise zararlarıdır.

Kendinizi ölülerden sayın ve sabrediniz, çünkü amelin sırı sabırdır.

Allah’ın kulları! Sizden evvel ölenlerden ibret alınız. Düşünün bir onlar, dün sizinle idiler, peki bugün neredeler? Onlar, giderlerken amellerini beraber götürdüler, dünyalıklarını ise bırakıp gittiler.

Musibetler ne kadar büyük olursa olsun, size dininizin emirlerini unutturmasın.

Rabbimden istedim ki vücudumu Cehennemi dolduracak kadar büyütsün de cehenneme hiç kimse girmesin.

Ey insanlar! Ben sizin en üstününüz olmadığım halde size halife oldum, ne olur bana yardım edin! Ben, ancak Peygamberin izindeyim.

Bir toplum, kötülükleri yaygınlaştırmadıkça, Allah o toplumun bela ve musibetlerini yaygınlaştırmaz.

Allah’ın zelil ettiği bir toplumdan başkası Allah yolunda cihadı terk etmez. Cihadı terk eden millet zelil olur.

Kim Muhammed’e tapıyorsa, bilsin ki o ölmüştür. Kim de onun Rabbine tapıyorsa, bilsin ki O hep diridir ve eşi ortağı yoktur.

Öldüğümde bana eski bir peştamalı kefen olarak sarın, yenisini sarmayın. Zira yeni olan, ibadet edebilmesi için dirilere layıktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.