Seydişehir Mustafa Şahin için tek yürek

Bütün Türkiye’de olduğu gibi Konya’nın dolayısıyla Seydişehir’in gündeminde de bir yıl içinde iki kez tekrarlanan bir genel seçim heyecanı ve telaşı yaşadık.

 Geçen hafta da köşe yazımızda belirdiğimiz gibi,  1 Kasımda seçimleri sonuçlandı ve hemen  “herkes işine gücüne bakmalı” dedik. Kamuoyunun beklentisi de inşallah o yönde... Piyasalar rahatladı. Kim ne yapmak istiyorsa önünü görmeye başladı. Başladı başlamasına ama henüz istenilen hareketlilik sağlanabilmiş değil.

Öte yandan Konyalı, Başbakan Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu’na verdiği destek ile de  “sınıfı geçti” diyebiliriz.  Bunun karşılığı olarak da Konya’da bir bakanlık beklentisi oldukça yüksek bir seviyededir.  Tarım bakanlığının Konya’ya verilmesini şahsen ben de arzu edenlerdenim. Ancak bu konuda Konyalının yeterli seviyede sesinin çıktığını söylemek oldukça zor, bu beklenti yönünde de bir kamuoyu oluşturma çalışmasına ben rastlamadım. 

Bu arada Kasım ayının üçüncü haftasında yapılacak olan Selçuk Üniversitesi rektörlük seçimi, Seydişehir için hayati önem arz ediyor.  Nedeni ise;  taraflı tarafsız,   hangi gruptan,   hangi partiden olur ise olsun,  Seydişehir kamuoyu tarafında sevilen sayılan hemşerimiz Prof Dr. Mustafa Şahin’in Selçuk üniversitesi rektörlüğü için adayı oluşu... Beklenti; Sayın Şahin’in, geçen dönemde paralel yapının ayak oyunları ile kaybettiği rektörlük seçimini, bu seçimlerde kazanması ve Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne atanması… 

Duyduğumuza göre Başbakan Ahmet Davutoğlu da,   Selçuk üniversitesi Rektörlüğü ile   yakından  ilgileniyor olmalı ki,  Konya’dan beş ismi görüşmeye çağırmış.

Çağırdığı isimler şunlar; Mustafa Şahin, Tahir Yüksek, Ali Akmaz, Hüseyin Kara, Selman Türker...

Takip ettiğimiz kadarı ile Konya kamuoyu Mustafa Şahin’i en güçlü aday olarak görmekte...

Seydişehir kamuoyu tek yürek olmuş durumda. Hemşerisi Prof. Dr. Mustafa Şahin’i bu kez rektör olarak görmek istiyor.

2011 yılı rektörlük seçimlerinde yapılan manipülasyonlara karşı, Seydişehir kamuoyu bu sefer oldukça dikkatli.  Ama her zaman olduğu gibi,  Seydişehir’in kaderi midir onu da bilemiyorum,   kamuoyunun bu kadar bütünleşmesine ragmen geçen dönem Seydişehirde görev yapan, Seydişehir’in ekmeğini yiyen, Yunus Efendi,   Seydişehirli Mustafa Şahin’in karşınsındaki adayları destekledi.

Şimdi de, Sayın Dekan Selman Bey aday olmuş. Bu konuda söylenecek çok şey var  ama   ben Hakkı Balcı Kardeşimin http://www.seydisehirhaber.com/dandanakan-muharebesi-gazneli-mesut---ve-rektorluk-secimleri-_m3891.html adresinde kayıtlı olan yazısında, ne söylenmesi   gerekiyorsa  fazlası ile  söylediğini, ondan fazlasını ben söylersem, ancak Bozkırlıca   söylenileceğim için ve öyle yaparsam da başıma iş açacağım için söylemiyorum.

Ha  o yazıdan sonra,  Seydişehir kamuoyunda  Selman Efendi hakkında  müthiş   bir  tepki oluştu. Ben şahsen  rektörlük  seçimine   bile   girmeyeceğini  düşünüyorum,  herhalde seçimden sonra Seydişehir’e bir daha gelmez” ama gelirse de o zaman, kamuoyu gereğini yapar diye düşünüyorum. 

Tüm bunları anlatmamın nedeni; küçük hesaplar yüzünden geçen dönemde yapılan hataların belki bu dönemde yapılmasına kendimce mani olabileceğimi düşünmemdir.

Hemşerimiz Sayın Mustafa Şahin,  Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünün en güçlü  rektör adayıdır. Bizler de, ilçemiz topraklarında doğan ve iyiliklerini ilçemizden ve ilçe halkımızdan hiç bir zaman esirgemeyen bir hemşerimizin rektör olmasını istememizden daha doğal bir şey olmadığını düşünüyoruz. Bir hemşerimiz olarak kendisine destek olmayı   bir Seydişehirli olarak görev addediyoruz.

Bizler Seydişehirliler olarak; ürettiği bilgiyi ve teknolojiyi güce dönüştürebilen bir üniversitenin başında; Seydişehir’in evladı olan bir kişiliğin olmasını arzu ediyoruz.

Konya ve bölge için; “bugün kaçırılacak fırsatları, gelecekte telafi etmek asla mümkün olmaz” diyen Prof. Dr. Mustafa Şahin’in ta kendisidir.

Başarılar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum