Seydişehir MÜSİAD ve İran Büyükelçisi

Kurulduğu gün itibari ile bendenizde önemli görevler üstleneceği kanaati oluşturan Seydişehir  Müsiad’ın   dün akşam   büyük bir   başarıya     daha  imza  atarak    uluslar arası diyebileceğimiz   bir  konferans  tertip etti.

‘Türkiye-İran Ticari ve Ekonomik ilişkilerinde fırsatlar’ konulu konferansa İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bıkdeli katıldı.

 Konferansta   ilk   olarak İran Ticaret Müsteşarı Hamit Zadbum  ;Türkiye-İran arsında ortak fırsatlar  ve ekonomik konuları ile ilgili   kısa  bir bilgi verdi. “

Daha sonra kürsüye gelen İran’ ın Ankara Büyük Elçisi Ali Reza Bıkdeli “Dost ve kardeş Türkiye ile yıllarca birlikte yaşamışızdır,13. yüzyıldan itibaren ortak tarihe sahibizdir. Ama neden, bir araya gelemedik? Bakış açınız neden hep Batı ya doğrudur?  Kalıcı ve yakın işbirliği için neden birbirimizle kenetlenemiyoruz?

Bazıları İran ve Türkiye arasında ilişkilerin güçlenmesini istemiyor, İran ile Türkiye ilişkilerini para ile değerlendiremeyiz, biz kardeş ülkeyiz.  Şu anda özel sektörlerin harekete geçmesi gerekiyor. Bugün bizim Türkiye deki çeşitli il ve ilçeler ile ilişkilerimiz vardır.  Konya ve Seydişehir olarak ilişkilerimizi geliştirmeliyiz, İran samimi ve Türkiye nin dostu bir ülkedir. Sizlerin İran’ ı ziyaret etmesi gerekir. Ne zaman isterseniz İran’ a gelebilirsiniz, İran halkı Türk halkını çok sevmektedir. Bizim ilkokulda çocuklarımıza mesnevi okutulmaktadır.”

Farsça bana hep sempatik ve yumuşak bir dil olarak gelir. Büyük elçiyi de bu duygu ile çok dikkatli dinledim.

Büyük  elçi Mevlana’nın Mesnevisinin ilk olarak farsça  yazıldığını söylerken; Geçtiğimiz günlerde  Seydişehir’de   andığımız   Kadester Mahmut Esat Efendinin eserlerinin  Farsçaya  tercüme edildiği  ve Türkiye’den daha  iyi   tanındığını   İran’a gidip gelen bir dostum söylemişti.

Ben  lise çağında iken    Merhum İmam   Humeyni Tarafından  1400  yıllık     İslam  tarihinde   bir halk tarafından    devrim gerçekleştirilecek emperyalizmin sömürü  düzeninin ayakları  bir  İslam  coğrafyasından  kesilecekti.

 Bu büyük bir olaydı ve son yıllarda arap baharı diye insanları kandırdıkları çakma hareketlere hiç benzemiyordu. Milyonlarca insanını yüzlerce ilim ve bilim adamını bu yolda şehit vererek    bir   devrim gerçekleşti.  

Devrimden hemen sonra emperyalizmin kara propoğandası ile İslam devrimi kendi kabuğuna hapsedilmek istendi ve  bu   konuda da    son derece   başarılı oldular.  Hıristiyan , Yahudi,   Avrupa,    Amerika,   İsrail ,  Batı;    biz Müslümanlara   sevimli   gösterildi ,  Müslüman olan İslam Cumhuriyeti   İran   sırf mezhebinden  dolayı   bizlere  hep  tu –ka- ka  olarak    gösterildi. Tarihin   karanlık dehlizlerindeki  şeytanın ajandasında  saklı   olan fitne   malzemelerini  tedavüle  sokarak  sürekli   olarak İran’ın ve  Şii mezhebinin    aleyhinde  kara propaganda   yaptılar..

 Ama gördük ki Batıdan Amerika’dan İsrail’den Rusya’dan Müslüman’a dost  olmaz…

 Bizi  Müslüman   ülkeleri şimdiye  kanının  son  damlasına   kadar hep sömüren  batı     en sonda   İslam coğrafyasının  zayıf ülkelerini    demokrasi adına   işgal ederek kan gölüne   çevirdi   bizleri de   bunlara  düşman   etti..

 Şimdiye   kadar bize   sürekli   ürün satarak ayakta kalan   batı  bizim  hep paramızı   aldı   karşılığında    bir zamanların  süper  devleti  olan   Osmanlıdan torunları  bizler  zaman   geldi  1 sent   için  batıya   muhtaç olduk   İMF dediler süründürdüler   AB dediler sömürdüler..   üretemedik   hep tükettik.. Yüzyıldır gördük ki yüzümüzü batıya dönmekten bize bir fayda yok…

Bu konferans onun için çok önemliydi.    Biz şimdiye kadar düşman olduğumuz kardeş ülkelerle barışalım yüzümüzü onlara bir dönelim inanın batının emperyalizmin gözüyle değil de kendi değerlerimizle bakarsak çok şey kazanacağız…

Seydişehir Müsiad  bu konuda  Seydişehir ve Konya için bir şimşek  çaktı  ve  umarım   arkası gelir somut ticari ilişkilere vesile olur…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum