Fatıma Nur Mücevher

Fatıma Nur Mücevher

İyi ki varsın KOMEK

“İyi insan olmak başka, insanlara iyiliği dokunan  insan olmak başka..”

Zaman hızla akıp gidiyor bu akış içinde gerek çocuklar,gerek gençler, gerek orta yaşlılar ve ileri yaşta olanlar… Her birimiz bir köşede kendi kabuğumuzda  zaman öldürüyoruz tabir yerindeyse. Bir boşvermişlik, bir hayattan bezmişlik var. Yanılıyor muyum?

Toplumdan hızla uzaklaşıyoruz, sosyal medyanın özgür sandığımız tutsaklığında kıvranıyoruz. Açık konuşalım mı? Boş vakitlerin uzmanı olduk. Zaman öldürmenin ve zamandan şikayet etmenin en ön safındayız. Evet evet! O isyan bayraklarını kaldıran sen, ben…

İşte tam bu esnada size harika bir kadrodan  bahsedeceğim. KOMEK…  Bir meslek edindirme kursu olmasıyla birlikte  diğer bir yönü ise zengin bir kadro olması.  Yapabileceğiniz neler var? Keşfetmeye ne dersiniz? Hemen bir KOMEK  binasını ziyaret edin.

Efendim, halen Mevlana Kültür Merkezi’nde sergisi devam ediyor. El emeği ürünler her biri. İnce ince işlenmiş. Zamanı öldürmek değil de değerlendirmek isteyenlerin ellerinin dokunduğu “Altın Dokunuşlar” sahnede.

Emek avazı çıktığı kadar bağırıyor. Demek ki istersek yapabilecek çok şey var.  Sergiyi ziyaret ederken, emeğin sokağında geziyorsunuz hatta nostaljide yapıyorsunuz. İmrenerek baktığımız kıyafetler bizim. Konya düğün kıyafetleri üzerinde durmuş KOMEK, çok da iyi yapmış.  Tarihin elinden tutup günümüze taşımış.

KOMEK sergisi 31 Mayıs’a kadar devam ediyor. Yani anlayacağınız yarın son gün! Ziyaret etmek için hala bir gününüz var.

KOMEK sergisi hakkında kısa bir bilgi vermemiz gerekirse;

-Hat, tezhip, ebru, çini, seramik kursları proje çalışması kapsamında il merkezi  ve ilçelerindeki tarihi camii,medrese ve müzelerin mekan detaylarını çalışmışlar. Oldukça başarılı ürünler ortaya koymuşlar.

-Resim branşı “toprak” ve “su” temasını işlemişler.  Toprak ve su birbirinin tamamlayanı olmuş. Çalışılan konular daha önce karşılaşmadığımız türden.

-Konya ile ve ilçeleri ise el sanatları, giyim, mefruşat, dantel anglez, iğne oyası vb dal öğretmenleri ve kursiyerler birlikte çalışmışlar. Konya ve ilçelerindeki motiflerin yaşam tarzımıza da yansıtan kilim motiflerinden günümüze yansıyan farklı çalışmalar üzerinde çalışmışlar.

Sergide pek çok  dalda eser verilmiş. Emek verilmiş. Zaman ve sabır verilmiş. 406 Komek öğretmenine ve emeği geçen tüm çalışanları bir kez daha tebrik ederim.

Daha nice güzelliklere imza atmanız temennisiyle KOMEK ailesi…

Selam ve muhabbetle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum