Seyakud hayirli olsun

Kısa adı SEYAKUD:  Seydişehir İnsani Yardım Arama Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği.

Amacı:Tabi ve doğal afetler, sel baskını, yangın, deprem, kara ve hava kazaları, terör ve bulaşıcı hastalık gibi insan hayatını ilgilendiren her türlü olumsuzluklara karşı, insani yardım amaçlı; arama kurtarma, doğal hayatı koruma, dağcılık sporunu özendirme ve geliştirilmesi amacıyla kurulmuştur.

Son Van depremi de göstermiştir ki; neyin, ne zaman, nerede ve ne şekilde olacağı belli olmayan bir dünyada yaşıyoruz.

Bizler, insan olarak  nerede  hangi şartlarda  olursak  olalım her zaman bu tür afetlere hazırlıklı olmalıyız. Bunun için de, bölgedeki eksikliği gidermek amacıyla böyle bir derneği kurmuş bulunmaktayız.

Seydişehir Bölgesi; dağlık ve engebeli arazilerin fazla olduğu, çevresinde çok sayıda kanal ve göl barındıran, ayrıca konumu itibariyle İç anadolu’ yu Akdeniz’ e bağlayan en kısa yolun İlçemizden geçmesi nedenleriyle hiç istemesek de bir çok kazanın, boğulma ve doğal afetin meydana geldiği bir bölgede yaşamaktayız.

Bugüne kadar gazeteci kimliğimizle  birçok olayı  takip ettik. Tecrübelerimizde  şunu  gördük ki; bu tür olaylarda  insan hayati için saniyelerin bile çok büyük önemi vardır.

Sadece  insani  duygularla insanımıza ve insanlığa  faydalı olabilmek için böyle   bir  sivil toplum  hareketinin bölgemizde bulunması çok büyük bir öneme haizdi. Biz de bunu fark edip böyle bir derneği kurmuş bulunmaktayız. 

Tamamen sivil bir anlayış ve insani duygularla kurmuş olduğumuz  derneğimizin amaçlarından bazıları şunlardır..

 

  • Derneğimiz faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi, etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla; kurs, seminer, sempozyum, konferans ve panel gibi eğitim ve öğretim çalışmaları yapmak,

 

  • Doğal afetler, terör olayları, bulaşıcı hastalık, kaza ve yaralanmalar ile  toplu ve bireysel ölümler, zorda kalma durumlarında, insanlık adına her türlü arama kurtarma çalışmaları yapmak, çalışmalara bilfiil katılmak.

 

  • Üyeleri arasındaki ilişkinin devam ettirilmesi ve geliştirilmesi, boş zamanlarını değerlendirilebilmesi için sosyal ve kültürel tesisler kurmak, yemekli toplantılar, konser, balo, tiyatro, sergi, spor, gezi v.b sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemek, böylelikle de dayanışmayı sağlamak. 

 

  • Doğal hayatı korumak ve gençleri özendirmek için; gezi, seminer ve  eğitim amacıyla kurs, seminer, sempozyum, konferans ve panel gibi eğitim ve öğretim çalışmaları yapmak,

 

  • Eğitim ve öğretim kurumlarında ve halkın toplanma yerlerinde, arama kurtarma ve insani yardım alanlarında halkı bilinçlendirerek eğitim ve öğretime destek vermek, arama kurtarma eğitim ve öğretimi kursu açarak kurs bitirme ve başarı belgesi vermek.

 

  • Uluslararası faaliyette bulunmak, yurt dışındaki dernek veya kuruluşlara üye olmak ve bu kuruluşlarla proje bazında  ortak  çalışmalar yapmak veya yardımlaşmak,

 

  • Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi halinde, 5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine Dair Kanun hükümleri saklı kalmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları ile görev alanlarına giren konularda ortak projeler yürütmek,

 

  • Derneğin amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diğer derneklerle veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek için plâtformlar oluşturmak,  derneğimizin hedeflerinden  bazılarıdır.

 

 Seyakud bölgemize ve Seydişehir’imize  hayırlı olur inşallah.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.