Sesimiz gurbette daha güçlü çıkıyor.

Bu topraklardan çeşitli nedenlerle gurbete çıkan hemşerilerimizin sesi daha güçlü çıkıyor. Bunun en son örneğini 15 Eylül 2006 Cuma akşamı saat 19.30’da İstanbul’un güzel ilçelerinden Zeytinburnu’nda yaşadık.

İstanbul Bozkırlılar Derneği Başkanı Lokman Ciğerci ağabeyimizin çalışmalarıyla Olivium’da 2 bin Bozkırlı, bir araya geldi, sohbet etti, hasret giderdi, eğlendi. Bu buluşmayı merkezi Konya’da bulunan Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Armutlulu ağabeyimiz Avukat Ahmet Özer’in yaptığı Kon TV, canlı yayınla dünyaya taşıdı. Onbinlerce Bozkırlı televizyon ekranlarından buluşmanın neşesine, mutluluğuna ortak oldu. Geceye emek verenlere, eksiksiz tamamlanması için ter dökenlere saygılarımızı, sevgilerimizi sunarız, teşekkürlerimizi iletiriz.

Bu örnek gece, Zeytinburnu Belediyesi’nin, "Yöresel Günler Etkinlikleri" kapsamında yapıldı. Çağlayanlı sanatçı sevgili Sami Çelik ve Bozkır folklor ekibi üyeleri salonu dolduran Bozkırlılar ve konuklarına birlik ve beraberliğin tadını çıkarttı…

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Yunak Belediye Başkanı Hasan Ürün, Bozkır Belediye Başkanı M. Akif Ülker, İstanbul Bozkırlılar Derneği Başkanı Lokman Ciğerci, Bozkırlılar Vakfı Genel Başkanı Kamil Bilgin, önümüzdeki günlerde "Bozkır" isimli sinema filmi çekmeye hazırlanan sanayici ve film yönetmeni Mehmet Tanrısever ağabeyimiz ile "Turkuaz" hareketi adı altında siyasi parti kurmaya hazırlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ali Müfit Gürtuna geceye renk kattı.

Gece sonunda, mutlulukları yüzlerinden okunan Bozkırlılar, Ramazan ayı içerisinde yapılacak yeni bir buluşmada bir araya gelmek için sevinç ve neşe içerisinde Olivium'dan ayrıldı.

Yazının başlığını “Sesimiz gurbette daha güçlü çıkıyor” koyduk. Benim bazı yazılarımda kullandığım, “Bir Bozkırlı’nın çaktığı çiviyi bin kişi çıkaramaz” diye bir sloganım var. Coğrafyamdan çeşitli sosyal nedenlerden dolayı gurbete çıkan ağabeylerimizin çaktığı sağlam çiviler, dün akşam sesimizi dünyaya duyurdu.

Bu tür etkinlikler, kimsenin ayağını kırmadan, acı çekmesine yol açmadan niye Bozkır ilçe merkezinde yapılamıyor?

Bazı güç odakları, Bozkır’da böyle bir buluşmayı istemiyor.

* İsteselerdi, dört yıldır “Bozkır Kültür Evi” önerimize destek verir, mimarisiyle örnek bir yapıda bu merkezi açarlardı.

* İsteselerdi, “Bozkır Folkloru”nu Konya’ya, Türkiye’ye ve dünyaya pazarlarlardı.

* İsteselerdi, bireysel menfaatler yerine, Bozkır’ın geleceği adına eleştiri haklarını kullananların medya aracılığı ilgili sordukları sorularına cevap verirlerdi.

* İsteselerdi, yürekleri vatan sevgisiyle dolu olan hemşerilerimizden, böbrek acısıyla kıvranan kardeşlerimizin yaralarını saracak “Diyaliz Merkezi” projesinin kurulacağı arsayı Devlet Hastanesi'ne kazandırırlardı.

* İsteselerdi, aylardır bıkmadan yazdığımız yurt sorununa çözüm bulurlardı.

* İsteselerdi, Bozkır Belediyesi’nin kira alacaklarını radikal kararlarla tahsil ederek, belediye kasasına girecek milyar milyar paralarla yeni hizmetlere vesile olurlardı.

*Birileri, bu cümlelerle Belediye Başkanı Mehmet Akif Ülker’e gönderme yaptığım kanaatine varabilir. Böyle bir düşünce bloklaşmasına kısmen "evet" derim. Ancak, esas çağrım Bozkır halkına.

Sizler, yani Bozkır’ın gerçek coğrafyasında yaşayan cömertlikte, yiğitlikte, kardeşlikte örnek gösterilen sevgili büyüklerim, yaşıtlarım ve küçüklerim. Ne zaman risk alacaksınız?

Demokrasiler sivil toplumun katkılarıyla yücelir.

Bozkır’da sivil toplum çalışmaları yaparak seçilmiş veya atanmış kamu yöneticilerini uyarmayacak mısınız?

Bozkır’ın coğrafyasının güzelliklerini, geleneklerini, kültürünü, müziğini canlı yayınlarla dünyaya aktartmayacak mısınız?

Çoğu gitti, azı kaldı. O günlerde gelecek. Bizler, kendi kuşağımızla bunları başaracağız.

Büyüklerimizin öğütlerini dikkate alarak, yalana, yanlışa bulaşmadan gurbetteki ağabeylerimizin yaptığı gibi sesimizi gür çıkaracağız.

Seslerimizin ve güçlerimizin birleşmesinin yaratacağı sinerjiden korkup endişeye kapılan güç odaklarına rağmen…

Söyleyin Allah (c.c.) aşkına, haksız mıyım?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.