Selat-ü Vitir

Sevgili nitelikli okurlarım,

İslam’ın şartlarından biridir namaz. Dinimizi diğer dinlerden ayırandır Namaz. Dinimizin direğidir. Eyvallah duyduk itaat ettik. Şimdi benim sizlerle paylaşmak istediğim konu Selat-i Vitr namazımız. Birçok arkadaşım nerdeyse 10 yaşından beri namaz kılıyorlar. Ne arkadaşlarım, ne ben, ne de babam, daha bir kez bile camide cemaatle yatsı namazını kıldıktan sonra bir defa bile imamın, “Sayın cemaat ben yatsının farzından sonra vitr namazını eklemeyeceğim. Gece teheccüt namazı, gece namazının arkasına ekleyeceğim ya da gece yatmadan önce kılacağım” demesiyle karşılaşmadıklarını ve karşılaşmadığımı söylemek isterim. Ama asıl benim derdim, imamlar değil, “sayın cemaatimiz”

Şunu belirtmek isterim, yazın saat 22.00’de bile yatsı namazını kılıyoruz. Haydi, saat gerçekten geç. Haydi, vitri ekleyelim. Aslında yine birçoğumuza göre geç değil de, yaşlılarımızı düşünerek geç diyelim. Peki kışın saat 18:00’de yatsı namazımızı bir güzel kılıp (Allah kabul etsin inşallah)vitiri de arkasına ekleyip, gece saat 12’lere kadar, hatta sabahın 1’lerine, 2’lerine kadar TV nin karşısında diziler, haberler, filmler, maçlar zap da zap, zap da zap. Ya da misafirliklerde bir güzel oturuyoruz, bir ton geyik yapıyoruz. Ama vitri saat 18.00’de kılıyoruz. Evet, Peygamber efendimiz (S.A.V) eklemiş, ama kaç kere? Ya da ne zamanlar eklemiş? Mesela, gece namazı kılacağı zaman hiç eklemiş mi? Eklememiş mi?

“Ebu Hureyre R.A. Peygamber (S.A.V) bana uykuya varmadan evvel vitr namazını kılmayı tavsiye etti” demiştir. “Ayşe (R.A), gecenin her saatinde Resulullah (S.A.V) vitr namazı kılmıştır. Son vakitlerindeki vitri ise (gecike gecike) seher vaktine varıp dayanmıştı” “Ayşe (R.A.) Peygamber (S.A.V.) Vitr kılacağı zaman beni de uyandırdı; ben de vitr namazımı kılardım”

“Bir kimse: Ya Rasulullah (S.A.V):,gece namazı nasıldır? diye sordu. Resulullah (S.A.V), İkişer ikişerdir. Sabah vaktinin gireceğinden korktuğun zaman, bir tek rekâtla vitr namazı kıl” buyurdu. Bu Hadis-i Şerifler sadece Buhari’den.

Demek isterim ki, dostlarım bizler hep herşeyin kolayına kaçmayı seviyoruz, işimize de gelmiyor değil. Peygamberimizin (S.A.V) Vitri 1-3-5-7-9-13 rekata kadar kıldığından bahsetmiyorum bile. Gece namazına zaten kalkamıyoruz da, bari hiç olmazsa vitr namazımızı, yatmadan önce kılabilirsek, hem hanımınızın yanına, hem yatağınıza, abdestli girmiş olursunuz. Şimdi sizlere abdestli yatağa girmenin faziletlerini anlatacak değilim. Onu da merak ediyorsanız siz bir zahmet okuyun. Ha unutmadan söylüyeyim;

Sayın cemaatle namaz kılan arkadaşlar eğer namzdan sonra tesbihata kaldıysanız, kalabiliyorsanız, tesbihinizi çekip gitmeyin. Tesbihat sünnet ama, Kuran dinlemek farz. Çünkü Allah-u Teala (CC) Ayet-i Kerimesi’nde “Kur’an okunurken Kur’anı dinleyin der. Eğer çok acele işin varsa o zaman tesbihatıda yürürken, koşarken, dolmuş, otobüs beklerken, araba sürerken de çekebilirsin.

 

Hoşça sağlıcakla kalın. Ama en önemlisi adam gibi adam kalın.

 

           

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum