KATSAYI VE REFARANDUM…

Modernleşme projesinin başından bugüne kadar eğitimde geldiğimiz noktayı açıklamaya fiyasko sözcüğü bile az gelir.

 

Şimdiye kadar başarı ile yapılan tek şey bir milletin genç ve dinamik nüfusu üzerinde sürekli oyunlar oynayıp, uyuşturucunun ilköğretim seviyesine indiği, çeteleşmenin ve şiddetin okulları esir aldığı bir dönemde bizler katsayı ile uğraşıyoruz.

 

Katsayı dayatması ile uğraşan zevat meslek liselerine –İmam hatip okullarına takmalarının nedeni ise anlaşılabilir bir şey değil.  

 

Peki, Türkiye gibi halkı Müslüman bir ülkede İmam Hatip Liseleri'nden korkanlar gerçekte neden korkarlar?

 

Bu İHL fobisinin altında yatan ve açıklanmayan gerçek bir neden var mı?  Mutlaka var ki!  Değilse uzun yıllardan beri başörtüsüne ve katsayı meselesinde sürekli mağduriyet sürekli baskı yapılırmıydı?

 

Katsayı uygulamasını kaldıran danıştayın Başkanı yaptığı yazılı açıklamada “Yetkimizi Anayasa’dan alıyoruz, Türk Milleti Adına karar veriyoruz... “Biz sadece hukukun üstünlüğünü esas alıyor, siyasî ve ideolojik kaygılarla karar vermiyoruz!” demiş!

 

 “Türk Milleti Adına” karar verdiğini iddia edenlere benden  buradan  soruyorum Meslek liseleri”nde okuyan  milyonlarca öğrenci acaba hangi  milletinden  oluyor da üniversiteye gitmeleri neden engellenmeye çalışılıyor?

 

İSVİÇRE’DEKİ REFERANDUM.

Malûm, İsviçre’de bir “referandum” yapıldı ve yüzde 57’lik bir oyla, camilere minare yapılması yasaklandı!

Hem de, özgürlüklerin zirvede olduğu söylenen güya bir batı ülkesinde!
Düşünebiliyor musunuz, her türlü sapık ilişki”nin bile özgürce yaşandığı İsviçre’de minare yapmak yasaklanıyor!
İnsan hakları, Din ve vicdan özgürlüğü edebiyatı demek ki bir aldatmaca olduğunu biz biliyorduk ta bu yöneticilerin bu kadar ahmak olabileceklerini tahmin edemezdik.
 Neden derseniz acaba ne zamandan beri, kutsal değerler, dini inançlar referandum konusu olabiliyor. Çok tehlikeli bir yolu açtıklarının farkında değiller mi acaba bu insanlar. Şimdi canı sıkılan her ülke, kendi topraklarında yaşayan insanların inançlarına böyle müdahale ederse ne olur dersiniz. Cami veya minarelerini bu tür referandumlarla yasaklamaya kalkarsa, yani böyle bir yol açılır ise,  bu işlerinin sonunun nereye varacağını kimse tahmin bile edemez?
Sen güya demokrasinin beşiğinde minareyi yasaklayacaksın, Müslüman ülkelerdeki halklarda bu işe seyirci kalacak öylemi.

 En basit yöntemle Türkiye de, “İsviçre’ye misilleme” olarak bir “referandum”a gitse ve öyle yüzde 57’lerle filan değil, yüzde 99’larla karar alır mı almaz mı dersiniz.
 İsterseniz ilk olarak sırf İsviçre’ye inat olsun diye, şu an müze olarak kullanılan Ayasofya Camiini ibadete açılsın mı referandumla yalım  bakalım ne olacak..
Eee sen minareyi yasaklarsan, bana da bu hakkı vermiş oluyorsun. Bende derim ki
Minare yasak ise, çan kulesi de yasak olsun! Müslümanlar özgür değillerse, Hıristiyanlar da özgür olmasın!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum