Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Şekerspor'a yazık!

Şekerspor’un maçını ilk kez izledim aslında bunu söylemem çok da doğru değil. Spor gazeteciliği yaptığını söyleyen birisi bu şehirde İkinci Lig’de oynayan bir takımın en azından iç sahadaki tüm maçlarını kesinlikle izleyebilir. Ancak üzülerek söylüyorum ki hiçbir bahane olmadan sadece istemediğim için izlemedim maçları. Bozüyükspor maçında gördüğüm Şekerspor ne kadar haklı olduğumu gösterdi. Sahada geçtiğimiz yılların iddialı kadrolarından eser kalmamış. Futbolcu kalitesi, kadro yeterliliği bu ligde Şekerspor’un üst sıraları zorlamasını neredeyse imkansız kılıyor. Hadi biraz iyimser davranalım, en azından 4 haftada 4 puan toplayan Şekerspor, maalesef güçlü takımların bulunduğu bu grupta şampiyonluk mücadelesi veremez gibi görünüyor.

Maçta hiçbir olumlu pozisyonu olmayan, gol girişimi sayısı son derece az olan takımda oyuncular arası kopukluk hat safhada. Teknik heyetin elinin kolunun bağlı olduğu bir takım için; üstüne üstlük sahasında hem de zirve mücadelesi vereceğini iddia ettiği önemli bir rakibi karşısında bozguna uğrayan bir takım için ancak bunlar söylenebilir. İyisini söylemek imkansız. Kendimi kötümser bulurum her zaman için. Ama bu kez yalnız değilim maçı izleyen herkes gibi… Teknik Direktör Metin Altınay da maçtan sonra ortaya çıkan tablodan oldukça rahatsızdı.

Konyalı olan kendisine fazla kırıcı sorular sormuş olabilirim. Fakat o da bu takımın bu haliyle Şeker camiasına ve Konya’ya yakışmadığını, önümüzdeki haftalar için de hiç umut vermediğini biliyor. Şekerspor’a gelirken memleketi olması ve güzide bir takım olması onu cezbetmiş olabilir. Fakat Metin Altınay, önümüzdeki haftalar için çok dikkat etmeli. Hem kendi, hem de Şekerspor’un başarısı için.

Asıl Şekerspor’a neden yazık dediğimi şimdi söylemeliyim. Maalesef geçtiğimiz yılın sonunda Şekerspor’un çok iyi bir kadroyla neden başarısız olduğunu araştırırken en yetkili ağızdan “Biz vites yükseltmek istemiyoruz. Şu anki konumumuz bizim için yeterli” açıklaması; en azından canlı olarak bu sözleri duyan gazetecileri sarsmıştı. Çünkü Şeker gibi bir kurumdan bunu kimse beklemiyordu. Fakat bu sezon gördük ki Şekerspor, bu çelişkiler yumağı içerisinde hareket ettikçe iyice dolaşıyor…

Madem bu takım Bank Asya 1. Lig’e çıkmak istemiyor. Neden büyük bütçelerle kötü takımlar yapılıyor?

Neden yüzlerce gencin bulunmasıyla övünülen alt yapıya yeterince destek verilmiyor?

Neden hala 2 oyuncuyla alt yapı temsil ediliyor?

Ortada bir yanlış yönlendirme var.

Bu soruların cevabı verilmeli.

Ya bu kurumun paraları büyük hedefler için harcanmalı. Ya da Ömer Ali gibi yeni yıldızlara yol açılmalı.

Yazık etmeyelim bu takıma…

Önceki ve Sonraki Yazılar