Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

Şampiyonluk hedefinden düşme potasına

Torku Konyaspor, sezon başında şampiyonluk hedefi ile lige başladı ve futbolcu transferlerini şüphesiz bu amaç doğrultusunda yaptı.

Ancak şu anda gelinen nokta hiç de iç açıcı değil. Takım her geçen hafta, bir adım daha küme düşme potasına doğru adım atıyor.

Bilindiği gibi geçen sezon yasak nedeniyle transfer yapılamamış, bir önceki sezondan sözleşmeleri devam eden futbolculara ilaveten ağırlıklı olarak alt yapıdan alınan gençlerle mücadele edilmişti. 

O dönemki ortaya konan mücadeleyi şu anda arar haldeyiz. Gençlerin geçen sezon her maçta cansiperane ortaya koyduğu yürekli mücadeleyi, bu sezonun başından itibaren hiçbir maçta göremedik.

Genç futbolcularımız geçen sezon genellikle öylesine hırslı, inançlı, azimli, istekli ve ölümüne denen tarzda bir mücadele ortaya koydular ki, bütün spor kamuoyu, “keşke her sene transfer yasağı olsa da tamamen alt yapıya yönelsek” şeklindeki temennilerini dile getirdiler.

Bendenizde o dönemde, “bu mücadele ruhu şunu gösteriyor ki, transfer yasağına gerek kalmadan alt yapıya önem verilsin ve ligde alt yapıdan yetişen futbolcularımızla mücadele edilsin. Gençlerbirliği takımının yaptığını Konyaspor’da yapabilmelidir. Zira alt yapıdan yetişen Konyalı futbolcular, sahada para için değil, Konya’mızın şerefi için mücadele eder” şeklinde bir yazı kaleme almıştım.

Ancak bu sezon başında bu uyarılara aldırmadan, transferlerde hatalı yol izlendiği şimdi ortaya çıkmaktadır. Geçen yıl ki takımın iskeletini bozmadan, aksayan mevkilere en fazla 4-5 futbolcu takviyesi yapmak yerine yine geçmiş yıllardaki hatalar tekrarlanarak çok sayıda futbolcu alındı ve şu andaki noktaya gelindi.

Her şeye rağmen, Torku Konyaspor genellikle ferdi olarak iyi futbolculardan kuruludur ama bir türlü takım oyunu oturtulabilmiş değildir.

Temenni ediyorum ki, yeni anlaşılacak olan teknik direktör, Torku Konyaspor’a yeni bir ruh, yeni bir dinamizm katsın ve takımımız bu kötü gidişten bir an önce kurtulsun.

Aksi halde bu gidiş morallerin iyice bozulmasına, futbolcuların psikolojik olarak çökmesine ve şampiyonluk hedefi yerine kümede kalma mücadelesi verilmeye başlanmasına sebebiyet verir ki, bunun sonucu hiçte hayırlı olmaz.

Son Adanaspor maçında, Torku Konyaspor ilk 5 dakikadan sonra oyuna ağırlığını koydu ve arka arkaya iki net pozisyon yakaladı. Bunlardan yararlanamayan temsilcimiz duran toptan gelen gole engel olamadı ama pes etmedi ve kısa sürede beraberliği yakaladı.

İlk yarıda genel olarak Torku Konyasporlu futbolcular ellerinden geleni yaptılar ve sahada Adanaspor ile başa baş mücadele ettiler.

Ancak ikinci yarıdaki takımı tanımak imkânsızdı. Torku Konyaspor, anlamsız bir şekilde beraberliği kurtarma düşüncesine girince ve de sürekli olarak pas hataları yapmaya başlayınca, Adanaspor  her an gol atmaya müsait pozisyonlar üretti.

Gol geliyorum diye diye geldi. Golden sonra da, son saniyelerde kazanılan iki serbest atışın getirdiği heyecanın dışında, Torku Konyaspor’un beraberliği yakalama adına yüksek bir mücadelesini göremedik ve bu haftayı da puansız kapatmak zorunda kaldık.

Önümüzdeki haftalarda bu kötü gidişin sona erdiğini ve takımımızın yükselişe geçtiğini görmek arzusu ile mutlu yarınlar efendim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar