Rıza Zarrab ne konuşacak?

Türkiye ve ABD arasında krize neden olan Reza Zarrab davası başlıyor. Aslında bu davanın şimdiki ismi de değişti. Yeni ismi artık Hakan Atilla davası oldu. Bu davanın bu şekilde isim değiştirmesi ise Reza Zarrab’ın sanık durumundan kurtulmak için ‘Tanık’ durumuna geçmesiyle değişti. Haliyle de en önemli ‘Sanık’ Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla oldu ve davanın isminin değiştiği gibi seyri de değişti. Peki ABD bu davayı neden bu kadar önemsiyor ve ön plana çıkartıyor? Reza Zarrab’ın ABD’deki tutuklandığından beri dava gündemden düşmedi. Davanın görülmeye başlandığı günlerde ise şok gelişmeler yaşandı. Son olarak Reza Zarrab, ‘Tanık’ olarak jüri ve hakim karşısına çıkacak. Şimdilik daha jüri ve hakim karşısına çıkmasa da davada tek sanık olan  Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı savunmasını yapıyor. Atilla'nın avukatı Victor Rocco ise Son yaptığı savunmada da, isnat edilen suçlamaların tümünde asıl suçlunun savcılıkla işbirliği yaparak itirafçı ve “savcılık şahidi” olan Reza Zarrab ile, Zarrab'tan “milyonlarca dolar rüşvet alan” Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan olduğunu söyledi. Aslında Reza Zarrab, Atilla ile arası iyi değil. Bunu mahkemede Atilla’nın avukatı net delillerle kanıtladı. Zerrab işin aslını Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan olduğunu da net olarak kanıtladı.

Peki ABD ne istiyor? Yani kesin olarak suçluyu Türk yetkililerinde mi arıyor. Davanın görüşmesi başlayalı 3 gün oldu, fakat davanın kilit adamı Reza Zarrab hâlen çıkıp tanıklık yapmadı.

 Bu davanın açılış amacı ise, İran’a uygulanan ambargonun delinmesi. Bu davanın en ilginç yanı ise, İranlı tek bir yetkilinin davada isminin geçmemesi. İnsan aklına getirmeden de edemiyor. Davayı Türkiye’ye mi açtılar, yoksa İran’a mı? Aslında bu sorularda en karmaşık yanıtların olduğu varsayımı var. Bunun gibi birçok kafa karıştıran durumlar var.

Asıl önemli olan Reza Zarrab’ın en konuşacağıdır! Acaba Reza’ya, ‘Türkiye aleyhinde şunları söyle, Yöneticileri hakkında şunları söyle’ diye talimat verdiler mi? Bana kalırsa kesinlikle bu yönde talimatlar aldı ve konuşacağı kelimelerde bu yönde olacak. Çünkü orada ABD ile FETÖ işbirliği var. Reza Zarrab ‘doğru konuşacağım’ dese de bu ABD’nin ve FETÖ’nün işine gelmez. Reza Zarrab’ın hapisten çıkartılacağı vaadi verilmişse Reza’nın yapması gerekenlerin de talimatı verilmiştir. Şimdi FETÖ – ABD ittifakına karşı Türkiye nasıl bir sınav verecek. Onca zorlukları ve hayati badirelerin üstesinden gelen Türkiye, bu kumpası da şerefi ve onuruyla bertaraf edecek. Bunu da en yakın zamanda göreceğiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.