Rektörlük seçimi

Rektörlük seçimi Seydişehir için ne anlam taşıyor?

Rektörlük seçimleri yaklaşıyor. Konya merkezli olarak yaşanacak olan rektörlük seçimi heyecanı, Seydişehir için de oldukça öneme sahip bir olaydır.

Konya’ya hayat veren ve Türkiye’nin en büyük üniversitelerden birisi olan ve bu gün için büyüklüğünden dolayı bölünmesi üzerinde tartışılan Selçuk Üniversitesi rektörlük seçimi, birçok açıdan önemli bir olaydır.

Bu seçimde; meslek yüksek okullarından fakültelerine kadar her birimde çalışan; güvenlik görevlisinden öğretim görevlisine kadar herkesin, en üst düzeydeki yöneticileri belirlenecektir.Üniversitenin hizmet verdiği on binlerce öğrencinin baş idareci, baş hocası seçilecektir. 

Diğer taraftan Konya’nın, gerek fiziksel olarak kapladığı alan bakımından, gerekse ekonomik ve sosyal açıdan bakıldığında birçok şey ifade eden Selçuk Üniversitesi’nin başına gelecek isimle ilgili olarak Konya Kamuoyunun ilgisiz kalması beklenemez.  

Seçilecek olan rektörden her kesimin kendi penceresinden bakıldığında çok farklı beklentiler ve perspektifler olabilir.

Gerek fikri bakımdan, gerekse akademik başarıları açısından ve gerekse diğer bütün özellikleri açısından seçilmesini arzu ettiğimiz birden fazla rektör adayı bulunabilir. Ne yalan söyleyeyim ki kimse de kusura bakmasın ama biz bu konuda biraz hemşericilik yapmak düşüncesindeyiz. 

Rektörlük seçimi en başta Konya olmak üzere ilçemiz Seydişehir için de çok önemli bir olaydır. Rektörlük seçimine etki edebilecek bir yetkimiz, bir oyumuz yoktur ama belki bunlardan da önemli olan Seydişehirliliğimiz vardır. 

Bölgemizdeki yüksek öğretim kurumunun en büyük temsilcisi olan Selçuk Üniversitemize rektör seçilecektir.  Seçilecek olan bu rektör, yüksek öğretimin de bölgemizdeki en büyük temsilcisi olacaktır.  Olmasına olacak da ilçemizde bu olayın yeteri kadar ilgi gördüğünü söylemek de oldukça zordur.  Hâlbuki zaman;  bütün lobilerin oluşturulması gereken bir zamandır. Zaman; Ankara da kamp kurup, STK’ların sık sık bu konuda açıklama yapması gereken bir zamandır. Zaman; bölge siyasetçilerimizin yürüyeceği değil, koşuşturacağı bir zamandır.  Zaman; rektör adayı hem şehrimiz Mustafa ŞAHIN için değil, Seydişehir için hesapların yapılması gereken bir zamandır.

 Hatırlayalım... Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi için, S.Ü Rektörlük kapısını kaç kez aşındırdık...  Yüksek okuldaki bölümlerin çoğaltılması için Konya’yı yol ettik. Bu yolculuklarımızda bizi konuk eden ve dileklerimizi dikkate alan başta Sayın Rektörümüz Süleyman OKUTAN’a ve taleplerimizin gerçekleşmesi için gayret eden herkese teşekkür ediyoruz. 

Şimdi ise rektörlük makamına, Seydişehirli bir isim, inşallah oturur da, Konya ve Seydişehir ile birlikte diğer bütün ilçeleri adına gerçek bir kazanç elde edilmiş olur. Kişiliği,  yardım severliliği, sosyal ve kültürel ilişkileri ile birlikte, bilim adamlığı ve ve geçmişte yaptığı hizmetleriyle örnek bir akademisyen olarak Mustafa ŞAHİN Hocamızı, rektörlük makamına en fazla yakışacak isim olarak görmekteyiz.  Bütün Seydişehir halkı buna yürekten inanıyor ve güveniyoruz.

Siyaset erbabı için bu olay; yıllardır bölge halkının kendisine gösterdiği teveccühün karşılığını ödeyebileceği  bir fırsattır.  Siyaset erbabının, milyonda bir eline geçebilecek bir fırsattır bu fırsat. Kendi bölgesine, doğup büyüdüğü, ekmeğini yediği ve kendisine fırsatlar tevdi ettiği bir bölgeye yapacağı en büyük fırsat, şimdi ayağına gelmiştir. Bu fırsat iyi değerlendirilmelidir. Kendi bölgesinin temayüz etmiş isimlerini, bürokraside faydalı işler yapmak üzere o makamlara getirebilmeyi sağlamak, hizmetlerin en âlâsıdır. “Bundan iyisi; Şam’da kayısı”dır. 

Seydişehir ve Konya adına gerçekten de bir milat olarak kabul edebileceğimiz rektörlük seçimleri; memleketimiz, bölgemiz ve ilçemiz için inşallah hayırlı bir şekilde sonuçlanacaktır.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum