Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Ramazan ayının bize öğrettikleri

Kutlu bir misafir geldi bize. Ta on bir aylık yoldan geldi. Bizim için, bize geldi. Güzellikleriyle geldi. Bize büyük mertebeler kazandırmak için geldi.

Aslında Ramazan ayı, tüm dünya insanına geldi. Müslüman olan olmayan herkes şu günlerde Ramazan’ı yaşıyorlar. Ne var ki Ramazan, alıcısı ona açık olanlara geldi. Ramazan’ın güzelliklerine kapalı olanlara Ramazan gelmedi.

Bir hadislerinde Peygamberimiz şöyle buyurdu: Ramazan geldiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincirlere vurulur.

Peki, bütün bunlar nasıl olacak? Ramazan geldiği halde günahkârlar, günahları işlemeye devam ediyorlar, dünyanda zulüm ve katliamlar sürüyor, ahlaksızlık fuhuş her yerde kol geziyor. Ebu Cehiller, Firavunlar kıtalar dolaşıyor. Müslümanım diyenlerin hayatında da günahlar işlenmeye devam ediyor. Peki, nasıl olacak da Ramazan’da cennetin kapıları açılacak ve nasıl olacak da şeytanlar zincirlere vurulacak ve cehennem kapıları kapanmış olacak?

Aslında her Müslüman kendisi açacaktır kendine cennetin kapısını ve kendisi kapatacaktır kendine cehennemin kapısını ve kendi hayıtında şeytanları zincire vuracaktır! Kim Ramazan ayını fark eder, ona gereken önem ve özeni gösterirse Ramazan ona gelmiş olur. Her kim Ramazan’da kendisini cennete götüren amellere ağırlık verirse cennetin kapısı aralanmış olur. Oruç tutanlara, teravih kılanlara, Kur’ân ile hemdem olanlara Ramazan gelir. Her kim şeytanla yollarını ayırırsa, şeytanın vesvese ve iğvalarına kulak vermezse şeytanları zincire vurmuş olur. Kendisini cehenneme götüren amellerden koruyan kimse için de cehennem kapıları kapanmış olur.

Hani anlatırlar ya, Behlül Dane bir gün gözden kaybolur. Geldiğinde insanlar nereye gittiğini sorarlar. Behlül, cehenneme ateş almaya gittiğini, fakat orada bulamadığını söyler ve nedenini soranlara de şöyle cevap verir:

Zebaniler dediler ki, buraya herkes kendi odunu ve ateşiyle gelir ey Behlül!

Gerçekten de öyle değil midir, bu dünyada herkes kendi cennetini yahut kendi cehennemi için koşturur. Rabbimiz buyurur:

İnkâr edenler için hazırlanan ve yakıtı insanlarla tas olan ateşten sakının. (2/24)

Ey inkârcılar, siz ve Allah'tan başka taptıklarınız, cehennemin yakıtısınız; oraya gireceksiniz. (21/98)

Ey inananlar! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu cehennem ateşinden koruyun; onun yakıtı, insanlar ve taşlardır. (66/6)

Ebû Leheb'in elleri kurusun; kurudu da! Malı ve kazandığı kendisine fayda vermedi. Alevli ateşe yaslanacaktır. Eşi de; odun hamalı olarak… Boynuna bükülmüş bir ip olarak ateşe atılacaktır. (111/1-5)

Şimdi şu soruları soralım kendimize: Ramazan bize geldi mi? Hayatımızda cennetin kapıları açıldı mı? Şeytanları zincirlere vurup etkisiz hale getirebildik mi? Cehennem kapılarını kapatabildik mi? Evetse cevabımız, müjdeler olsun ve Ramazanımız mübarek olsun!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.