Prof. Necati Demir’den 10 ciltlik Anadolu Türk Halk Masalları

Prof. Necati Demir’den 10 ciltlik Anadolu Türk Halk Masalları

Türk kültürünün en büyük arşivlerinden birini kuran Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir’in Anadolu Türk Halk Masalları başlıklı çalışması 10 cilt, yaklaşık 5000 sayfa olarak yayımlandı

Türk masalları, efsaneleri, ninnileri, manileri, çocuk oyunları ve atasözlerini derleyerek sözlü Türk kültürünün en büyük arşivlerinden birini kuran Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir’in Anadolu Türk Halk Masalları başlıklı çalışması 10 cilt, yaklaşık 5000 sayfa olarak yayımlandı.

Yaklaşık 30 yıldır köy köy, ilçe ilçe alan araştırmaları ile derleyip çözümlediği arşivi yayın hayatına sunan Prof. Demir, 1638 masaldan oluşan eserini Türk dünyasına armağan etti.

Prof. Dr. Necati Demir sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Anadolu Türk Halk Masalları başlıklı çalışmamız 10 cilt, yaklaşık 5000 sayfa olarak yayımlandı. 1638 masal... Yaklaşık 30 yıldır köy köy, ilçe ilçe alan araştırmaları ile derleyip çözümlediğim arşiv, galiba dünyadaki en kapsamlı çalışma... Türk Dünyasına armağan olsun...” ifadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Necati Demir kimdir?

Prof. Dr. Necati Demir 20 Nisan 1964 yılında Ordu'da dünyaya geldi. 1987 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren Demir, ardından Gaziantep Sarılsalkım Orta okulunda öğretmenliğe başladı.

Necati Demir, 1990-1994 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Lisesinde öğretmenlik yaptı, 1992 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Yeni Türk Dili Bilim Dalında Yüksek lisans eğitimini tamamladı, aynı üniversitesinin rektörlük Türk dili okutmanlığında da görev aldı.

Doktora eğitimini 1996 yılında Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Türk Dili Bilim Dalında tamamlayarak Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne yardımcı doçent olarak atanan Demir, 1997 yılında bu bölümün başkanlığına tayin edildi.

2000 yılında doçent, olan Necati Demir, Ortaöğretim Sosyal Alanlar Bölümü Başkanlığına atanmış 2003 yılında da profesör oldu.

2010 yılında Gazi Üniversitesinde göreve başlayan Necati Demir, ayrıca alan araştırması yapmış, Türk masalları, efsaneleri, ninnileri, manileri, çocuk oyunları ve atasözlerini derleyerek sözlü Türk kültürünün en büyük arşivlerinden birini kurmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.