Pakistan

Kardeş Pakistan halkına karşı duyarlı olma zamanı


Sel felaketi yüzünden 2 bine yakın kişinin öldüğü, 6 milyon kişinin evsiz kaldığı ve 30 milyon kişinin etkilendiği Pakistan yardım bekliyor.

Üstelik ülkede bazı bölgelere hala ulaşılamadığı, hatta hala çatılar üzerinde kurtarılmayı bekleyen insanlar olduğu iddia ediliyor.

Pakistan tarihinin en büyük sel felaketlerinden biriyle mücadele veriyor.

Pakistan tam bir felaket selinden sağ çıkmaya çalışıyor.

Yağmurlar etkisini kaybederken salgın hastalıklar ve açlıkla pençeleşmek zorunda kalan 30 milyon insan...

Dünya 'sembolik ilgi'yle yetiniyor Yardım yapmak için bırakın harekete geçmeyi, dünyanın vicdanını harekete geçirecek yayınlar bile yapılmıyor.

Nitekim açıklanan rakamlara göre, Pakistan'a şu ana kadar ulaşan yardım miktarı Haiti depreminde ilk on gün içinde ulaşan yardımın yüzde bir oranında..

Türkiye'deki toplumsal ilgi ne yazık ki Batılı ülkelerden çok farklı değil.  Türkiyede  belli başlı yardım kuruluşlarının kendi çabaları var.

Ne yazık ki toplumda konu yeterince aktarılamadı, henüz yeterince felaketin boyutları  insanlarımız  arasında  gündem oluşmadı.

İç politikaya fazlasıyla endeksli hale getirilen halkın vicdani duyarlılıkları, sorumluluk duyguları yeterince harekete geçirilmedi.

 Tarih boyunca her düzeyde aynı duyguları paylaştığımız Pakistanlı kardeşlerimize karşı insani ve İslami sorumluluğumuz herkesten fazla olması gerekir.

Bu konuda kitlesel duyarlılığı harekete geçirmek için medyaya olduğu kadar siyasilere ve sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düştüğü açık.

Pakistan ,Gazze konusunda gösterilen duyarlılığın daha azını hak etmiyor.

Mübarek  Ramazan ayı eşsiz güzelliğiyle bütün dünyayı doldurdu. Sadece Müslüman ülkelerde değil, Müslümanların yaşadığı bütün coğrafyalarda sahur ışıkları yanıyor, iftar sofralarının dumanı tütmeye devam ediyor. Yoksul-zengin fark etmeksizin bütün dünya ramazan coşkusuyla doldu, bir yer hariç dost ve kardeş ülke Pakistan.

Bir gece öncesine kadar ramazan hazırlıkları yapan milyonlarca Pakistanlı, bir gece sonra her şeyini kaybetmiş olarak uyandı.

Yakınları ölmüş, eşyaları kaybolmuş, mahsulleri sular altında kalmıştı.

Binlerce kişi yaşadıkları yerlerden tahliye edilerek kamplara alındı.

Kurtuluş savaşında bilezikleri kolundan sıyırıp bizlere gönderen analar şimdi çocukları için bizlerden yardım bekliyor.

Millet  olarak Yardımsever özelliğimizi   mübarek  şu ramazan günlerinde   acilen  Pakistan  için gösterme zamanı..   

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.