Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

İki haftalık Konyaspor

Konyaspor Ziya Doğan’ın özellikle Ayman’ın gitmesinden sonra başlattığı feryatlara rağmen ligin ilk iki haftasında diri bir görüntü sergiledi. Ziya Doğan, ‘elimde ön libero yok, şu oyuncu sakat, bu oyuncu antrenmansız, hala uyum sorunu var. Herkes lige hazır biz transfer peşinde koşuyoruz” sözlerini ilk iki maçta alınabilecek kötü sonuçları hazmettirmek için söylemiş olsa gerek. Bursa maçında kaleciden sonra 10 savunma oyuncusu ile sahaya çıksa da takım Ziya Hoca’nın söylediği kadar kötü görüntü sergilemedi. Aynı şekilde Eskişehirspor karşılaşmasında da Konyaspor tecrübeli ve eski oyuncuları sayesinde ikinci haftada seyircisini rahatlatmayı başardı.

Ziya Doğan Türkiye’deki birçok teknik direktör gibi saplantıları olan bir çalıştırıcı. Ayman için bu kadar sinirlenmesine gerek olmadığını onu seven taraftar da gördü. Çünkü yanlış yerde oynattığı Adnan, Emre Toraman ve birkaç hafta sonra çok iyi duruma gelebilecek olan İbrahim Ege yaşlı ve parayı seven Ayman’dan çok daha faydalı işler yapacaklar. O bölgedeki sorun ön libero değil. Top dağıtacak bir orta saha oyuncusu. Konyaspor’a geçen yıldan takımda kalan Eser, Ramazan, Ali Dere ve Erdal bu yıl alınan Borek Dockal, Peter Grajciar ve İvan Lietava daha fazla katkı yapacakları görülüyor.

Sadece savunmadaki Abbas ve Kere ile Tazemeta bu takıma sorun çıkarmayacak yabancılar arasında. Gol bölgesindeki sorunu ise çözüm olması için alınan Murat Tosun ve Konyaspor’un uyum sorununu aştığını görmek için 4 hafta daha beklemek gerekecek. Bu arada kondisyon yüklemesi ile meşhur olan Ziya Doğan’ın şuan elindeki takımın 70. dakikada sahada yürümeye başladığını mutlaka görmüştür. “Konyaspor’un başında akıllı bir teknik adam var. Benim beynim futbola müthiş çalışır” gibi sözler sarf eden Sayın Doğan gerekli önlemleri alacaktır umarım.

TRANSFERDEKİ GARİPLİKLER
Ayman transferi nedeniyle yaşanan tartışmalar dışında Konyaspor’un bu yıl yaptığı transferlerle ilgili birçok iddia ve tartışma var. Sezon başında 3-4 yıllığına alınıp gönderilen oyuncular, en fazla iki yıllık sözleşme yapılması gerekirken 4 yıllık anlaşma yapılan yabancılar, 18’e giremeyen yabancılar, mecburen oynatılan, “istikbalimizin teminatı” Ali Dere’ler, Çarşamba günü ‘kendine takım bul’ denilen futbolcunun Cuma günü ilk 11’de oynatmak, Borek Dockal’ın yaptığı işi rahatlıkla yapabilecek Uğur Yanıkdemir’i göndermek…

Konyaspor yönetiminde çok sayıda değişiklik oldu. Ekibin önemli bir kısmı futbolla iç içe değil. Bu yüzden transferlerin büyük bölümünü Bahattin Karapınar ve iddialara göre Mustafa Eraydın yapıyor. Ama sayın Başkan; Konyaspor camiasına girdiği ilk günden buyana “Biz soyunma odalarından geldik. Biz bu işi biliyoruz” demiyor muydu? Biz mi yanlış duyduk, yoksa bu karmaşa neden? Yapılanlar sanki acemilik göstergesi.

Vel hasıl Konyaspor eğer Ramazan, Erdal ve yeni transfer edilen tecrübeli yerli oyuncuları iyi kullanabilirse rahat bir sezon geçirecek gibi görülüyor. Ancak diğer takımlar Eskişehir gibi cömert davranmaya bilir ve biz de yanılabiliriz.

NOT: 'Sadece savunmadaki Abbas ve Kere ile Tazemeta bu takıma sorun çıkarmayacak yabancılar arasında' ibaresi sehven 'çıkaracak' şeklinde yazılmıştır. Özür diler, düzeltiriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar