Nihayet Konvoy Sevdasına dur diyen çıktı...

Maç kazandık konvoy, seçim kazandık konvoy, şampiyon olduk konvoy, düğün yaptık konvoy, asker uğurlamalarında konvoy, aklımıza geldikçe konvoy, her zaman her şartta konvoy… Konvoya karşı konvoy, karşılıklı konvoy, arka arkaya konvoy, yan yana konvoy... Konvoy, konvoy, konvoy...

Normalde sıkıntılı olan trafik işleyişi yüzlerce aracın konvoy oluşturması ile bir eziyete, çileye dönüşüyor. Oluşabilecek kazalar ise olayın bir başka bir boyutu…

Hele bir de kavşaklarda caddelerde araçları durdurup oynamak, halay çekmek vs. işin başka bir boyutu.

Seydişehir’de caddeler kısa ve sokaklar da dardır. Konvoyun olduğu yerden geçmen mümkün değil... Trafik keşmekeşi çileye dönüşmüş... Pekâlâ, ne adına? İnsanı ikna edici, mantıklı, makul hiçbir açıklaması yok.  Sadece magandalık, az gelişmiş ülkelerde yaşanabilecek gösteriş, bastırılmış egoların tatmini gibi şeyler…

Aslında çözüm çok kolay olmasına rağmen şimdiye kadar çözülememiş bir sorun... Devlet yetkilileri “yapılmayacak” dediği an, yaptırmakta ısrar eden düğün sahibine cezai müeyyideyi uyguladığı zaman iş biter hâlbuki.

Sadece “konvoy yasağı”yetmez. Mahalle arasındaki gürültülü düğünlere de son verilmelidir...

Adam getirmiş en yüksek sesli elektrosazı, sadece o mahalle değil şehrin her yerinden dinle... Bu nasıl bir eğlence anlayış tarzıdır? Sizin düğününüz varsa benim de cenazem var. Ne olacak şimdi? Benim acımın üzerine neden tuz biber ekiyorsun ki? Beni neden rahatsız etmek gibi bir zorlama içindesin?

Bu gürültüye tahammül edemeyecek yaşlı var, hasta var. İşten gelip dinlenecek insanlar var. Bu durumlar olmasa bile sen “mutlu olacaksın” diye hiç kimsenin senin gürültüne tahammül etme gibi bir mecburiyeti yok.

Gürültüden dolayı defaatle şikâyet edilip de emniyet ekiplerinin ikazlarından sonra gürültüye devam düğün sahipleri var. Çözüm bellidir.

EDS her yerde olmalı…

Konya’da birçok caddesinde trafik akışında hız sınırını kontrol eden sistem uygulaması son derece başarılı bir şekilde devam ediyor. Eğer kurallara uyarsan hiçbir ışığa takılmadan akıp gidiyorsun…

Tabii işin istisnaları çıkabilir, hiç sorun değil. Onların olması genel gidişatı bozmuyor… EDS sisteminin bulunması trafik akışını düzenli olmasında son derece önemli.

Yaya önceliği..

Yaya önceliği sistemi büyük oranda oturmaya başladı. Sürücülerin çoğunluğu kurala uyma konusunda son derece bilinçli ve bu bilincin verdiği destek ile her geçen gün sitem oturuyor.

Yayalarda ve sürücülerde istisnaların olması uygulanan sistemden asla geri adım atılmasına sebep olmamalı.

Yaya geçidinde duran aracı görünce “hak benim” diyerek olayı sulandıran yayalar olduğu gibi durmayarak yayaya çarpacak şekilde giden sürücüler de dikkatli olmalı ve cezai işlemlerden uyarılmalardan asla vazgeçilmemelidir.

Unutmayalım ki; “en kötü kural bile kuralsızlıktan daha iyidir.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.