Dr. Faik Özdengül

Dr. Faik Özdengül

Necati Göçtü

Necati geldiği yere geri gitti.

Aniden, bir anda, hiç yaşamamış gibi hızlıca göçtü.

Ölümün doğumdan farkı, habersiz olması. Bir sürpriz o. Bir de doğumu yapan ve yaptıran göz önünde iken ölümün ebesi gizli. Dur yapma bir dakika bekle diyemeden bir de bakmışsın gitmiş.

Necati daha yeni göçtü çok uzağa gitmiş olamaz. Koşsam ardından yetişebilir miyim sizce?

Geri getiremesem de birkaç cümlecik olsun söylemek için.

Yahu tamam gitmeye gidiyorsun da, biraz ani olmadı mı sence de? Yani ne biliyim haber verseydin keşke, son bir defa oturur bir şeyler yer içer helalleşirdik filan. Bize düşen bir şeyler varsa onları emanet alırdık. Bundan sonra nasıl görüşür haberleşiriz, üstüne konuşurduk. Gitmeden son bir kez bütün anıları gözden geçirir istemediğin fotoğraflar varsa siler yok ederdik.

Düğün yaparken çetnevir oluyor, hacca giderken biz gidiyoruz ziyaretleri var. Askere giderken davulla zurnayla uğurlanıyor da insanlar ölürken niye haber etmiyorlar? Neden illa söylenmeden kalmış birkaç cümleyi boğazımıza tıkıp gidiyorlar? İlahi hikmetinden sual olunmaz lakin bu dünyadan göçeni uğurlamak kolay değil. Birisi giderken herkesi susturuyorsun.

Ben bugün dolar ne kadar olmuş diye bakmak için telefonu elime aldığımda gördüm whats uptan göçtüğünü. Sonra da utandım. Hemen birkaç ortak arkadaşı aradım suçluluğumu örtbas etmek için.

Dolar 150 olsaydı en fazla ne olurdu? Piyasa kurallarıymış. Çok komik. Gördük işte kuralı kimin koyduğunu.

Bana ölmüş gibi gelmiyor Necati. Zihnim reddediyor terkedilmeyi. Cenazesine katılacağım önce uğurlamak için, sonra toprağa emanet edip geri döndüğümde biraz daha kabullenmiş olacağım. Ardından gün geçtikçe gidişi yavaş yavaş hazmedilecek. Onunla ilgili konuşacağız. Sonunda emir Allah’tan deyip noktalayacağız konuşmalarımızı.

Onunla ilgili yazma sebebim kendi yasımı tutmak aslında. Kederimi, öfkemi, suçluluk duygumu sevecen bir kulak bulursam diye havaya asmak. Benim onunla ilgili şehadetim zaten belli.

İyilerdendi.

Eğer çok uzağa gitmeden yakalayabilirsem şöyle iki omuzundan tutup sıkıca kucaklayıp kardeşim seni seviyorum diyeceğim. Git gitmen gerekiyorsa. Bizi düşünme. Gözün arkada kalmasın. Hepimiz Allah’a emanetiz. Bizden yana hakkımız varsa helal olsun. Sen de helal et. Gördüklerine bizden çok selam. Nasipse biz de geleceğiz nasılsa. Gelince yine uzun uzadıya konuşuruz. Acelen varsa bekletmeyim ben seni. İyi haberlerini bekleriz. Bizi habersiz bırakma.

Yapacak bir şey yok.

Emir Allah’tan.

Necati göçtü biz kaldık.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.