Mevlana'dan faydalanmak şart!

Mevlana

Enteresan bir durum.

17 Aralık 1273 yılında vefat ediyorsunuz. Vefat gecenize Şeb-i Arus (düğün Gecesi) diyorsunuz.

Yüzyıllar geçiyor aradan ve siz hala insanlara rehberlik yapmaya devam ediyorsunuz.

Sözleriniz ağızdan ağıza kulaktan kulağa ulaşıyor. Hikayeleriniz ders vermeye devam ediyor.

Öyle bir hayat yaşıyorsunuz ki siz yaklaşık 750 yıl önce ölüyorsunuz ama kitaplarınız, sözleriniz ve hikayeleriniz yaşamaya devam ediyor.

Tam bir sadakay-ı cariye gibi.

Mevlana'da bir insandı bizim gibi onunda eksiklikleri vardı, zaafları vardı vb. Her söylediğine ayet nazarıyla bakmıyoruz. Yanıldığı ve yanlış şeyler söylediği yerler de vardır. Bunları bilerek, bu rezervle söylemiş olduğu güzellikleri öğrenip onlardan faydalanma yoluna gitmeliyiz.

Halkın dilini çok güzel kullanmış ve halkın anlayacağı örnekler vermiştir. Kıssa dilini kullanarak halkımızın imani ve islami hakikatleri daha kolay anlamasını sağlamıştır.

Kur'an'ın uyguladığı kıssa yöntemini hikaye anlatımı şeklinde devam ettirmiş ve bunun güzel örneklerini vermiştir.

Ebu Said El-Hadimi hazretleri de güzel bir hayat yaşamış 1750'li yıllarda Hadim bölgesinde ilmin yayılması için büyük gayretler göstermiştir. Her ne kadar Hadimi'nin sözleri Mevlana gibi yaygınlık kazanmasa da Allah enteresan bir sevgi bahşetmiş çok değişik yerlerden insanlar dua etmek üzere Hadim'e geliyorlar ve dua edip gidiyorlar. Bu Allah için yaşamanın bir bereketi olsa gerek.

Mevlana'nın sözleri berceste ayetler ve Peygamberimizin güzel sözlerinden sonra insanımızın zihnini süslemekte insanlar bazı hakikatleri bu sözler üzerinden öğrenmektedirler.

Bugün Mevlana'nın iyilik hakkında söylemiş olduğu güzel sözlerden bir kısmını sizlerle paylaşmak ve sözü üstada bırakmak istiyorum.

- O yüce dost için herkese iyilik yap. Yaptığın iyilik kendine olur zaten. İyilik yap ki hep iyilik bul. iyiliğin olduğu kişide kötülük olmaz ki.

- Kimsenin söndüremediği ateşi biz iyilikler ve güzelliklerle söndürürüz.

- Taş gibi katı olursan ancak baş yararsın. Toprak gibi olursan baharda renk renk, çiçek çiçek açarsın.

- Hep çalışkan olalım hem de güzel huylu olalım. Dünyamızda hem iyi huylu hem de çalışkan olmak ne güzeldir.

- Bencil olursak arkadaşımız olmaz. Yanımızda kimse kalmaz. Dostlarımız da düşman olur.

- Her şeyi bir tarafa bırakıp, kendimizde, içimizde, gönlümüzde sevgiden bir kıvılcım tutuşturalım.

- Dostlarımız hep yanımızda, sağımızda, solumuzda, önümüzde ve arkamızdadır. Bizi her anda, her şeyde, her yolda korur gözetir... Çünkü onlar bizim dostlarımızdır.

- Dostlarımız bize ekmek gibi, su gibidir. Hepsinin lezzeti başkadır. Hepsi ayrı ayrı bilgiler sunar.

- Dostun yardımıyla her iş hallolur. Sevgi olan yerde kızgınlık ne arar?

- Güzel bir ağaç dalı, kötü bir ağaca aşılansa güzellik, kötü ağacı da güzelleştirir.

- Benim iki hazinem var; birisi güzelliğim birisi güzel huyum. Yüzümün güzelliğine güzellik katan iyi huylarımdır. Eğer huylarım kötü olursa güzel yüzüm çirkinleşir, tüm hazinem yok olur gider.

- O en güzel insan bir hastanın derdini sormuş. Hastanın yüzünde güller açmış, sevgiden, dostluktan hastalığını unutmuş. Bu iyilikle hep bir ve beraber olunmuş.

- İyilik aradı mı insan da kötü şey kalmaz ki

- İyilik yapanlar, mutlu, huzurlu ve gönlü rahat olur. Çünkü attığı iyilik tohumları bir gün yeşerir ve onu sarıp sarmalar. Kötülük yapanların attığı kötülük tohumları ise kendisini bir ağ gibi sarar. O kötülükler mutsuz ve huzursuz olur hayatı da zehir olur.

- İyiliği başlatan hep iyilik görür. Her iyilikte ondan iyilikle bahsedilir. Kötülüğü başlatan hep kötülük bulur. Her kötülükte ondan kötülükle bahsedilir.

- Her zaman arkadaşlarını, dostlarını arayıp sormayı ihmal etme. Biri sana düşman bile olsa ona iyilik et. yaptığın iyilikle onun düşmanlığını gider, sana birden dost oluverir. Dost olmasa da yaptığın iyilik karşılığında bir daha sana kötülük yapmaz. Yaptığın o iyilik onun yapacağı kötülükleri engelleri.

- Güzel yüzü güzel yapan güzel huy, güzel yüzü kötü yapan kötü huy.

- Bilir misin iyiliklerle kalbimizde nice kapılar açılır.Gönlümüzde nice güneşler doğar.

- İyi insanın bilgisi en değerli hazinedir. Kötü insanın bilgisi en tehlikeli silahtır.

- İyilik yap, iyilik bul, dost ol, dostun olsun; İyilik yapmazsan dostsuz, yardımsız kalırsın.

- Sevgi ve merhamet insana ne güzel yakışır. Bencillik, hiddet, şiddet de insanda ne kötü görünür.

- Sevgi acıyı tatlı yaptı.

Muhabbetlerimle

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.