Meram Bilim Kurdu

“paylaşmaya değer bir şey olmayınca yazmak işkencedir”

Pazartesi günü Meram Belediyesinin gerçekleştirdiği Meram Bilim Kurdu tanıtım toplantısına katıldık arkadaşlarla. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, KTO Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Bayram Sade, Meram Kaymakamı Resul Çelik ve Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Ali Kaban, okul koordinatör öğretmenlerinin katılımıyla proje detayları hakkında bilgi verildi.

 Eğitim, öğretim konularında yapılan çalışmalar, içeriği doldurulabilir projeler ilgimi çekip beni heyecanlandırıyor. Meram Belediyesi gerçekleştirmeye başladığı proje ilk olarak 11 okulda uygulanmaya başlamış. Koordinatör öğretmenler seçilmiş. Bir nevi prototip bir uygulama. Kontrol ve değerlendirmesi zor olacak bir sayı ile başlamaktansa süreç ve ürün değerlendirilmesi yapılabilecek şekilde düzenlenmiş. Bu kapsamda proje ekibinin belirlediği kriterlere göre seçilen okullara zeka oyunları atölyeleri açılıp okul bahçeleri belediye ekibinin tasarımıyla zeka oyunları ile entegre edilecek şekilde düzenlenecekmiş.

Yurt dışında örneklerini çok gördüğüm bu oyunların, oğullarımın okuldan çıkışlarını beklerken “Mr.Wolf” , “Worm” gibi bahçe oyunlarının nasıl oynandığını gözlemleme şansı bulmuştum. Çok farklı oyunlar gördüm. Okula giriş ve çıkış, teneffüs zamanlarında çocuklar keyifle oynuyorlardı. Bahçe tasarımında ne gibi oyunlar var bilmiyorum, merak ediyorum. Geleneksel çocuk oyunları konusunda uzman olan Osman Bozdemir’den de fikir alınabilir aslında eğer alınmadıysa. 

Zeka oyunları ve okul bahçesi tasarımı ile birlikte Meram Bilim Kurdu dergisi de yayına hazırlanıyormuş. Tematik olarak ve disiplinler arası yaklaşımla hazırlanacak olan dergi de projenin önemli birimlerinden birisi. Her ay belirlenecek bir tema etrafında hazırlanacak dergi ile birlikte KTO Karatay Üniversitesinde bilim etkinliği düzenlenecek, tema ile ilgili olarak bir tiyatro oyunu sergilenecek.

Ben, ilk tema matematik konusunda hazırlanmış olan Harezmi konulu tiyatro oyununu izleme şansı buldum. Oldukça beğendim. Oyuncu performansları, içerik, konu ile örtüşmesi derken, çok güzel bir çalışma olmuş. Emeği geçenleri tebrik ederim. Çocukların da çok beğeneceğini düşünüyorum.

Bu kapsamda Selçuklu Belediyesinin yaptırdığı Otizmli bireyler eğitim vakfı Sobe, Karatay Belediyesinin Alzheimer merkezi derken özel eğitim anlamında Meram Belediyesi de Özel Yetenekli Bireylerin eğitimi konusunda küçük ama anlamlı bir adım atmış oldu. Dileğim, özel eğitim anlamında, farklı konu ve boyutlarıyla bu tür çalışmaların derinleşerek ve yayılarak çoğalması, niteliğinin artması. Projeyi uygulamaya koyan Başkan Fatma Toru’ya teşekkür ediyor ve bütün proje ekibine başarılar diliyorum.

Düzenli aralıklarla yazmak istesem de yazamıyorum. Yukarıdaki söz geliyor aklıma ve böyle, paylaşmaya değer şeyler oldukça yazıyorum... 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.