Seyit Küçükbezirci

Seyit Küçükbezirci

Meram Belediye tarihinin ilk hanım Belediye Başkanı...

Meram’da tarihi yapılar korunuyor

Kentsel dönüşüm çalışmalarını devam ettiren Meram Belediyesi, yeşil dokunun yanı sıra tarihi ve kültürel yapının da korunmasına azami derecede özen gösteriyor. Bu kapsamda Şükran Mahallesi’nde bulunan ve Sarıgüzel Evi olarak bilinen tarihi bina restore ediliyor.

6 Şubat 2015 - Başkan Toru vatandaşlarla buluştu

Halkın görüşlerini önemseyen Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, karar alma süreçlerinde vatandaşların görüşlerine başvuruyor. 3 mahallenin sakinleri ve muhtarlarıyla sabah kahvaltıda bir araya gelen Başkan Toru, bundan sonra cuma günleri farklı mahallelerden vatandaşlarla bir araya geleceğini söyledi.

9 Şubat 2015 - Tahir Büyükkörükçü AİHL hizmete açıldı

Meram Belediyesi tarafından yaptırılan Tahir Büyükkörükçü Anadolu İmam Hatip Lisesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. 36 derslikli okulun bahçesinde bölge insanının da yararlanacağı bir spor salonu bulunuyor.

9 Şubat 2015 - Konya’nın en büyük camisi Meram’a yapılacak

Meram’a kazandırılan Necmettin Erbakan Üniversitesi Köyceğiz Kampüsü’ne 15 bin kişilik cami müjdesi geldi. Meram Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve hayırsever iş adamı Kemal Akpınar’ın iş birliğiyle yaptırılacak olan cami Konya’nın en büyük camisi olacak. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, yapılacak caminin bir külliye gibi hizmet vereceğini belirtirken, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise cami tamamlandığında mimarisi ve kapasitesiyle Konya’nın en görkemli camisi olacağını söyledi.

13 Şubat 2015 – Meram’da dönüşüm

Başkan Fatma Toru, sabah namazı sonrasında Fahrunnisa, Dr. Ziya Barlas, Uluırmak Ali Hoca ve Uluırmak Saka Mahallesi vatandaşlarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Başkan Toru, mahalle sakinlerine imar revizyon çalışmaları ile kentsel dönüşüm hakkında bilgiler verdi.

seyit-(1)-002.jpg

14 Şubat 2015 - Muhteşem halk dansları gösterisi

“Meram Aşkına Kültür- Sanat-Yaşam” etkinlikleri kapsamında Devlet Halk Dansları Topluluğu, ülkemizin farklı yörelerine ait halk danslarından seçkin örnekler sundu. Programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

seyit-(3)-002.jpg

21 Şubat 2015 - Konya’nın çınarlarından Meram’da güzel şölen

 ‘Meram Aşkına Kültür, Sanat, Yaşam’ etkinlikleri kapsamında Konya’nın kültür ve sanatında çok önemli yeri olan iki çınar Rıza Konyalı ile Âşık Salihi, sevenleriyle buluştu.Konya kültüründe çok önemli yeri olan iki çınar, Rıza Konyalı ve Âşık Salihi, müzik hayatlarındaki bilinmeyenleri ve Konya’da yaşadıkları farklı anıları sevenleriyle paylaştılar. Söyleşiyle birlikte birbirinden güzel eserler seslendiren sanatçılar, katılımcılara muhteşem bir gece yaşattı.

seyit-(2)-002.jpg

24 Şubat 2015 - Her Atık Çöp Değildir

“Her Atık Çöp Değildir! Yarınlar Çöpe Gitmesin” sloganıyla başlatılan eğitim seminerleri Gödene TOKİ Şehit Yunus Berber İlkokulu’ndaki programla başladı. Programa katılan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Bu projeyle ilçemiz sınırlarında bulunan tüm resmi ve özel kuruluşlar, okullar, toplu konut alanları ve hastanelerdeki atıkları tekrar ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

1 Mart 2015 - Meramlı bacılara müjde!

Başkan Fatma Toru, kadınların ekonomik alanda daha aktif olmaları düşüncesinin yanı sıra kültürel ve sosyal hayata da katkı sağlamalarına öncülük edebilmek amacıyla “Bacıyan-ı Meram” adlı kadın girişimcilik kooperatifi kurdu. Başkan Toru, Ahilik teşkilatından esinlenerek kurdukları kooperatife kayıtların 2 – 13 Mart tarihleri arasında yapılacağını açıkladı.Başkan Toru, kadın girişimcilik kooperatifinin şu alanlarda faaliyet göstereceğini kaydetti:

• Sanal dükkan ve pazarlama birimi,

• Gıda üretim birimi,

• Tekstil ve dekorasyon birimi,

• Evde üretimi teşvik birimi,

• El sanatları birimi,

• Kırsaldaki değerleri araştırma birimi,

• Geri dönüşüm birimi,

• AR-GE ürün geliştirme birimi. 

İSMİNİ NEREDEN ALIYOR?

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, kooperatifin ismini belirlemelerinde Ahilik teşkilatını model olarak aldıklarını vurgulayarak, “Bizim geçmişimizde Ahilik teşkilatının çok önemli bir yeri vardır. Bu teşkilat, Anadolu’nun İslamlaşmasında, kültür, sanat, ekonomi ve siyasette çok etkindir. Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı var tarihte.Bacıyan; kız kardeş, bacı demek. Rum ise kelime olarak burada Anadolu’yu işaret etmektedir. Yani Anadolu Kadınlar Topluluğu anlamındadır. Biz de tarihimizde ve kültürümüzde var olan bu ruhu tekrar canlandırmak istedik. Kadınlarımıza öncülük etmek, toplumda ekonomik olarak bir aktör olmalarını sağlamak, kültürel ve sosyal hayata katkı sağlamalarına öncülük edebilmek amacıyla Bacıyan-ı Meram adlı kooperatifi kurmuş olduk. Gerek isim noktasında gerekse kuruluş ve işlev noktasında bir bağ oluşturduk. Ahilikte erkekler için ‘eline, diline, beline sahip ol’ anlayışı hâkimken kadınlar açısından da  ‘eşine, işine, aşına sahip ol’ prensibi hâkimdi. Bu düstur ile hareket ediyoruz. ‘Bacıyan-ı Meram adlı kadın girişimcilik kooperatifimize başvurular 2-13 Mart tarihleri arasında internet sitemiz aracılığıyla yapılacak.Ayrıca Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzden de başvurular alınacak. Şimdiden hayırlı olsun” şeklinde konuştu. 

5 Mart 2015 - 30 yıllık soruna neşter

Kalfalar ve Büyük Aymanas mahallelerini ayıran ve şimdiye kadar çok sayıda trafik kazasına neden olan yolda kavşak düzenleme çalışması yapılıyor. Mahalle muhtarları yıllardır kanayan yaralarına neşter vurduğu için Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya teşekkür etti.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.