Memurlar ve emekliler Ocak ayını bekliyor: İşte masadaki formüller

Memurlar ve emekliler Ocak ayını bekliyor: İşte masadaki formüller

Milyonlarca memur ve memur emeklisine ocak ayında sosyal refah düzenlemesi yapılacağı açıklandı. Maaşlarda ne kadar artış olacağı merak konusuyken, ek zamla ilgili masada iki ihtimal bulunuyor.

Milyonlarca memur ve memur emeklisini heyecanlandıran haber dün önce Memur-Sen'den ardından da Çalışma Bakanlığı'ndan gelmişti. Memur-Sen, "Maaşlarda düzeltme yapılması için mutabakata varıldı. Fark Ocak'ta ödenecek" derken Çalışma Bakanlığı "Memura sosyal refah düzenlemesi yapılacak" açıklaması yapmıştı.

ZAMLI MAAŞLAR 15 OCAK'TA ÖDENECEK

Memurlar için yapılacak düzenleme 15 Ocak'ta maaşlara yansıyacak. Peki memur maaşlarında ne kadar artış bekleniyor? Kulislerde konuşulanlara göre, bu konuda iki ihtimal öne çıkıyor. Memur ve memur emeklileri sözleşme gereği temmuz ayında yüzde 3 zam aldı.

MEMUR OCAK'TA YÜZDE 5 ARTI YÜZDE 7.5 ARTIŞI ŞİMDİDEN HAK ETTİ

Temmuz-ocak arasında oluşacak enflasyon farkı maaşlara yansıtılacak. 5 ayda yüzde 10,48'lik TÜFE artışı oldu. Maaşlara yaklaşık 7,5 puanlık ek zam imkanı şimdiden doğdu. Sözleşme gereği memurlara ocak ayında yüzde 5'lik zam var yapılacak.

BİRİNCİ İHTİMAL: SEYYANEN ZAM YAPILACAK

Konuşulan ihtimallerden ilki memurlara ve memur emeklilerine seyyanen zam yapılması. Bu durumda maaşlarda belli bir tutarda artış sağlanarak düzeltme yapılacak.

İKİNCİ İHTİMAL: SÖZLEŞME ZAMMININ ARTIRILMASI

İkinci senaryoda ise sözleşmedeki yüzde 5'lik zammın daha yukarı çıkarılması ve üstüne de enflasyon farkı eklenmesi. Böylece zam ocakta yansıtılarak kayıplar azaltılmış olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.