Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Mardin’in Ufkunda 14. Ufuk Turu

Eski Mardin sokaklarında yürürken, Kudüs’ü hatırladım. Ne kadar da birbirine benziyor.  Mardin, Kudüs’ün ikiz kardeşi. Bu tarihi şehirde Müslümanlarla birlikte Süryaniler, Yezidiler yaşamaktadır. Camiler, türbeler, kiliseler, manastırlar, medreseler vb. birçok dini yapılar var, bu şehirde.

Mardin, İslam’ın Anadolu’ya açılan ilk kapısı.. Mardin, Kılıçaslan’la Selahaddin Eyyubi’nin buluşup kucaklaştığı yer.  Âlimler şehri, ârifler diyarı Mardin.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Türkiye çapındaki paydaşlarıyla birlikte bu sene 14. Ufuk Turu’nu Mardin’de gerçekleştirdi.  “Sivil Toplum ve Din” adını taşıyan ilmî bir sempozyumla bu toplantıyı taçlandırdı.  Bilge Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu hocamızın açılış konferansı ise, taşı gediğine koymanın adıydı. Her zaman olduğu gibi âti ile mâziyi muhteşem bir şekilde buluşturan bir üslupla konuştu,  hocamız.

Sivil Toplum ve Din” başlıklı oturumda; İslam ve Sosyal Sorumluluk, Ümmet ve milliyetçilik, İslam ve Cemaatler, İslam Dünyasında Dini Akımlar gibi oturum başlıkları uzmanı hocalarımız tarafından masaya yatırıldı.  Bu oturumların her biri ve ele alınan konular, salt tarihi arkeolojiden ibaret değildi. Çağdaş İslam dünyasının problemlerine ışık tutacak cinstendi. Sorun, teşhis ve tedavi, bir arada..

Konu sivil toplum olunca halka dönük programlar da yapıldı. Örneğin, Cuma günü, hocalarımızla Mardin camilerine dağıldık. Vaaz ve hutbelerimizle kardeşlerimize hitap ettik.

Mardin halkı; hasbî bir ruhla bağrına bastı misafirlerini.  Elde, avuçta olanı ikram etti. Hem cömert ve hem de sıcakkanlı insanlar diyarı, Mardin.

Kayyımların atanmasıyla birlikte Mardin ve ilçeleri yoğun bir şantiyeye dönüşmüş durumda. Yollar, kanalizasyonlar, alt yapı, üst yapı, üst geçitler… İnsanımıza hizmet yolunda çalışmalara hız verilmiş. Doğrusu, sevinç duymakla birlikte çok heyecanlandık.

Bölge insanının yüzü gülüyor. Bölge kendine geliyor. Yüzlerde umut var, gözler parlıyor. Devletine, milletine güven duyuyor,  insanımız. Bunlar bizi sevindiriyor.  Ak Parti, bölgede yaşayan bürokrat ve diğer iyi niyetli, âdil ve objektif değerlendirmelerde bulunan kardeşlerimizle değerlendirme toplantıları yapmalı.  Onların görüşlerini mutlaka almalı, yeni yol haritaları hazırlamalıdır.  Bölge insanına güven verici icralar toplumsal barışımıza hizmet edecektir. Mutlaka bölgeye atanacak bürokratlar ve devlet memurları, bu bölgenin ruhunu iyi bilen ve onlarla ülfet ve muhabbete dayalı ilişkiler kurabilecek insanlardan seçilmelidir.

Görebildiğimiz kadarıyla bölgeye ticari alanda da bir canlılık gelmiş. Çok güzel. Bu moral ve isteklendirme desteği sürmeli. Bu bağlamda Konya sivil toplum kuruluşlarının özellikle Midyat’ta yaşayan yoksul insanımıza yardım etmesi, bizzat Mardin’de belirlenmiş kardeş ailelerle buluşma toplantıları düzenlemesi her türlü takdirin üzerinde olmuştur.

Ben tekrar Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu yetkililerini,  Mardin’de gerçekleştirdiği 14. Ufuk toplantısından dolayı kutluyorum. Bu toplantının düzenlenmesinde emeği geçen sivil ve resmi kuruluşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Çok başarılı bir etkinlik olmuştur. 

15. Ufuk Turu toplantılarında  buluşmak üzere…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.