Malum, önümüzde yerel seçimler var.

31 Mart 2019’a kadar  çarşı,Pazar, köy, kent her yerde yerel seçime odaklı konuşmalar olacak. Şimdilik konumuz aday adayları… Yakın zamanda  adaylar belli olunca da seçimi kimin kazanacağını konuşuyor olacağız.

Milletimizin tercihi  her  zaman önemlidir. Kararı verip tartışmalara nokta koyacak olan odur. Bizim oy kullanma haricindeki bir diğer görevimiz, demokrasiyi sindirmek ve yarışı kim kazanırsa kazansın ona saygı duymaktır.

Pekâlâ, nasıl bir belediye başkanı olmalı? Milletimiz nasıl bir belediye başkanı istiyor, Seydişehirli hemşerilerimiz nasıl bir belediye başkanı istiyor?  Bir seçmen olarak ve bu şehrin ekmeğini yiyip suyunu içen bir vatandaş  olarak, isteklerimi sıralayayım siz de  değerlendirin.

Öncelikle, “ben”  değil  “biz” felsefesini kendisine  ilke  edinmiş kompleksiz  bir kişiliğe  sahip olmalı,

Birinin adamı olarak değil de kendi kimliği ve kişiliği ile anılmalı,

Kibir abidesi olmayan,kendisine oy versin ya da vermesin onlara bey efendi gibi davranan, mütevazi,  herkesi kucaklayan,   gönlü ve vizyonu  geniş, bir misyonu olan birisi olmalı,

Milletin  parası ile  sürekli olarak yemekli programlar  düzenlememeli, hatta  bu yola hiç baş vurmamalı,

Sınırlı bütçelere  sahip   belediyeleri, arpalık çiftlik  haline   getirmemeli fazla personel alma yolunu seçmemeli ve israfı önlemelidir.

Belediyenin kaynakları son derece iyi kullanılmalı,yatırımların  önceliği belirlenirken,  toplumsal  ihtiyaçlar ön palanda   tutulmalıdır.

En az  ayda b ir gün, belli saatlerde   halk günü  yapılmalı, vatandaşın;  sorunlarını, isteklerini,  şikayetlerini doğrudan  ve direk  olarak başkana iletebilmesi sağlanmalıdır.

Belediyenin kaynakları kullanırken özellikle gayrimenkul satışı konusunda hassas davranılmalı, bu malların tüyü bitmemiş yetimin hakkı olduğu her zaman dikkate alınmalıdır

Belediyeyi bir ticari işletme gibi görüp, billboard, afiş, reklam, dergi, canlı  yayın,hiç faydası olmayan aboneliklerle  kaynak israfına gidilmemelidir.

İmar uygulamalarında pozitif bakış açısına  sahip olmak gerekir. Şehrin planlarını günün şartlarına göre bir defaya mahsus revize edip yenilenmelidir.  Ondan sonra “ahbap çavuş” ilişkileriyle sürekli olarak plan tadilatı yapılmamalı, herkese adil davranılmalı ve kamu vicdanını rahatsız edecek işler yapılmamalıdır.

Çünkü, günümüzde en çok yolsuzluk,  kamu ,ihalelerinde, satın alma ve imar, ihale üçgende gerçekleşmektedir.

Başkanlar bu  durumlara titizlikle yaklaşmalı ve kamu vicdanını rahatsız edecek işlere geçit vermemelidir

Zorunlu hizmetler yerine getirilmeden,“sosyal belediyecilik”“kültürel etkinlik” gibi gerekçelerle, “festival”gibi etkinliklerde israftan kaçınılmalıdır.

Kendi partisi ve teşkilatları ile barışık ve iyi iletişimde olmalıdır. Halk ile diyalogu sıcak tutulmalı ve samimi olmalıdır.

 Belediye Başkanı pozitif bakış açısına sahip olmalıdır. Makama gelince araba yenileme, makam odası değiştirme, abartılı ve hoş görünmeyecek, halkta karşılık bulmayacak  işlerden kaçınmalıdır

Söylemi, eylemi ve ameli birbirine duygun nitelikte olmalıdır.

Dürüst olmalı ve bunu  icraatlarıyla ispat etmelidir.

Söyleyecek daha çok şey olabilir ama şimdilik nokta koymakta fayda var.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.