Kurbanda iki yüzümüz...

Son günlerde, kurban anlayışından oldukça uzak olan medyanın yönlendirmesi ve kurgusu ile bizlere hep o bildik görüntüler ve olaylar tekrar tekrar izlettirilmeye başlandı.

Kurbanı ibadet olmaktan çıkarıp bir magazin konusuna dönüştürerek kurbanla alakası olmayan, kurbanın özüne hakaret garip tartışmalar.

Sokakta sahibinin elinden kaçan ve yakalanmaya çalışılan boğalar, kesim usulleri, yaralanmalar, hastane acil servislerden kanlı görüntüler.

Hayvan pazarlarında ekmek parası için perişan olmuş hayvan satıcıları.

Kurban kesen kişiler arasında ise kimin ne kestiği, keçi mi yoksa danaya mı girdiği…

Ev muhabbetleri dâhil her platformda kurbandan kaç kilo et çıktığı ve kaça mal ettiği tartışması…

Devam ediyoruz…

Çocuklar başkasının eline bakmasın diyenler… Komşudan gelen kurban etini aşağılanma algılayıp reddedenler… Kavurma partileri… Veya derin dondurucu bir sonraki kurbana kadar bitmeyen, saklanan etler. Daha neler neler…

Kurban nedir? Niçin ve kimin için kesiyoruz?

Toplum olarak bizler kurbanlarımızla Hz. İbrahim gibi mi davranıyoruz? Habil gibi en sevdiğimiz şeyleri Allah yolunda kurban edebiliyor muyuz, yoksa Kabil gibi adet olsun, günü kurtaralım mantığıyla başımızdan savmaya mı çalışıyoruz. .

Bu sorulara kalbi selim olarak cevap verebiliyorsak içiniz rahat olsun değilse kurban üzerindeki düşünceleriniz gözden geçirin derim.

Türkiye’de bunlar yaşanırken halkımızın teveccühü ile dünyada büyük kurban organizasyonlar ı yapan sivil toplum kuruluşlarımız yüzümü ak ediyor.

DÜNYAYA İYİLİK İHRAC EDİYORUZ.

İsmini bile telaffuz edemediğimiz, hangi kıta, hangi coğrafyaya ait olduğu bilinmeyen birçok ülkede Türk Bayrağı amblemli afişlerin önünde kurbanlar kesiliyor.

Türkiye’deki milyonlarca insanın emanet ettiği kurbanlar yine Türkiye’den giden gönüllü kişiler tarafından kesilerek aynı yerde dağıtımı yapılıyor... Kurban alan insanları görünce yüreklerin sızlamaması mümkün değil…

Dünyanın öbür ucu ve ihtiyaç sahibi olduğu her halinden belli olan bırakın et yemeyi yiyecek ekmek bulamayan insanlara yardım götürmek. Bundan daha güzel bundan daha manevi haz duyacak bir hal, bundan daha insanı sevindirecek ne olabilir ki?

Bizler buralarda kurbanın gündemin uzak sadece tatil amaçlı bayram yaparken birileri çıkmış dünyanın dört bir yanına dağılarak bizim yüzümüzü ak ediyor.

İşte kurbanın gerçek gündemi bu olması gerekir Aç, sefil, biçare insanlara en sevdiğimiz şeylerden götürmek yüreğimizden Sevgi götürmek dünyaya kardeşlik ve barış mesajları verebilmek kurbanın esas gündemi olsa gerek.

Bu duygularla Kurban bayramınızı en kalbi duygularla kutlarken gündeminizin kurban olmasını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.