Kur'an, Âlemler İçin Bir Öğüttür

 

Geçen Pazar günü Seydişehir Belediye Düğün Salonu Seydişehir tarihinin en muhteşem günlerinden biri yaşadı. Bu; ne düğün, ne konferans, ne parti kongresi ne de  bir seçim çalışması idi. Bu bir Kuran-ı Kerim ve Ezan Okuma yarışmasıydı. Konya ili il birinciliği için tüm bölgede bulunan İHL’ler katıldı. Seydişehir’e böyle bir gün yaşattıkları için tüm emeği geçenlere, özellikle Seydişehir İHL müdürüne ve öğretmenlerine buradan teşekkür ediyorum.

Tabiî ki Kuran’la iç içe olan tüm Seydişehirliler salonu doldurmuşlar sonradan gelenlere yer kalmamış bir çok kişi ayakta kalmıştı. Bu bir tarihi fırsattı ve şahsen ben böyle bir yarışmayı seyretmesem üzülürdüm.

Çünkü bu bölgenin en iyilerinin içinden en iyisi seçilecekti. Yaşanması gereken bir duyguydu.

Şehit Seyit Kutup’un Yoldaki İşaretler kitabında anlattığı bir olayı hiçbir zaman unutmam.  Bir gün ABD yolculuğu sırasında gemide bulunan Müslümanlar Cuma namazı kılarlar ve gemide Müslüman olmayan başka dinlere mensup insanlar da vardır. Namaz bittikten sonra namaz kılanları seyreden bir ABD’li vatandaş, “siz ibadet yaparken arada bir şeyler okudunuz o neydi?” diye sorar. Seyit Kutup ise şu tarihi sözleri söyler: “Kuran okunurken ondan etkilenmemek mümkün mü? Eğer okunan Kuran’dan insan etkilenmiyorsa ya okuyan da bir şey vardır ya da dinleyen de” der. Öyle değil mi ilk vahiy geldiğinde Mekke müşrikleri gizli gizli Peygamber efendimizin (sav) o muhteşem Kur’an okuyuşunu dinlemeye geliyorlar ve giderlerken birbirlerine diyorlardı ki  biz ne yapıyoruz bizi  bu halde  görseler ne derler diye kendi aralarında konuşup bir daha gelmemek üzere anlaşıyorlar ama ertesi gün yine birbirinden  gizli olarak  hepsi kuran dinlemeye gelmekten  kendilerini   alamıyorlardı.Bu kuranın hem bir Furkan ve hidayet kaynağı olmasının yanında güzel okumanın bir psikolojik tedavi özelliği olduğunu gösterir. Tabiî ki rabbimiz kuranı sadece güzel sesle okunsun ve insanlar etkilensin diye indirmemiştir. diğer kısımlarını isterseniz Kuranı Kerimden dinleyelim.'Rablerinden korkanların derileri ondan ürperir. Sonra derileri de kalpleri de Allah'ın zikriyle yumuşar. . Allah onunla dilediğini hidâyete erdirir. ." (39/Zümer,                                                                                      "Bu o Kitaptır ki, kendisinde hiçbir şüphe yoktur. Muttakiler için rehber-kılavuz (huden)dur." (2/Bakara, 2)"Bu, Allah'ın izniyle, insanları karanlıklardan aydınlığa, güçlü ve hamde lâyık olan, göklerde ve yerde olanların sahibi Allah'ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz kitaptır." (14/İbrahim, 1-2)Bu Kitap, hiç şüphesiz muttakiler için rehberdir." (2/Bakara, 2)Bu Kur'an, onunla uyarılsınlar, tek bir ilah bulunduğunu bilsinler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye insanlara tebliğ edilmiştir." (14/İbrahim, 52)")Bu Kur'an, insanlara bir açıklama, muttakilere yol gösterme ve bir öğüttür." (3/Âl-i İmran, 138)"Doğrusu size Allah'tan bir ışık ve apaçık bir Kitap gelmiştir. Allah, rızâsını gözetenleri onunla selâmet yollarına eriştirir ve onları, izni ile karanlıklardan aydınlığa çıkarır, onları doğru yola iletir." (5/Mâide, 16) "De ki, bu, mü'minlere doğruluk rehberi ve şifâdır." (41/Fussılet, 44)"Kur'an'ı insanlara ağır ağır okuman için bölüm bölüm indirdik." (17/İsrâ, 106)"Rabbınızdan size indirilen Kitaba uyun; ondan başka veliler edinerek onlara uymayın. Pek az öğüt dinliyorsunuz." (7/A'râf, 3) "Yoksa siz Kitab'ın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Sizden öyle davrananların cezası dünya hayâtında ancak rüsvaylık; kıyamet gününde ise en şiddetli azaba itilmektir. Allah sizin yapmakta olduklarınızdan asla gafil değildir." (2/Bakara, 85) Kur'an, âlemler için bir öğüt ve hatırlatmadan başka bir şey değildir." (68/Kalem, 52)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.