Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Kulluğumuz...

Kulluğumuzu boşa götürmeyelim!

 

Kur’ân bize dünyadaki çalışmaları, iyilikleri boşa gidecek kimselerden bahseder. Onların durumuna düşmemek için de bizleri uyarır.

Ey inananlar, Allah'a itaat edin, Peygambere itaat edin, amellerinizi boşa çıkarmayın. (47/33)

Ey inananlar, insanlara gösteriş için malını verip Allah'a ve âhiret gününe inanmayan adam gibi, başa kakmak ve eziyet etmekle sadakalarınızı boşa çıkarmayın. (2/264)

Allâh'ın âyetlerini inkâr edenler, haksız yere peygamberleri öldürenler, insanlar arasında adâleti emredenleri öldürenler (var ya), onlara, acı bir azâbı müjdele! Onların yaptıkları, dünyâda da, âhirette de boşa çıkmıştır ve onların hiçbir yardımcıları da yoktur. (3/21-22)

Ama onlar öyle kimselerdir ki âhirette onlar için ateşten başka bir şey yoktur ve yaptıklarının hepsi orada boşa çıkmıştır, amelleri hep bâtıl olmuştur! (11/16)

Kur’ân’ın bahsettiği bu boşa gitmeyi, heder olmayı iki türlü anlamak mümkündür. İlki, İnkarcı kafirlerin, münafıkların ve diğer şer odaklarının İslam ve Müslümanlar aleyhine yapıp ettikleri çabalar sonunda boşa gidecek sonuçsuz kalacaktır. Nitekim tarih boyunca Müslümanlığı engelleme, ortadan kaldırma çabaları hep boşa çıkmış ve sonuçsuz kalmıştır.

İkincisi de bir kısım insanların iyilik, hayır gibi görünen kimi davranışları boşa gidecek, onlar için bunların karşılığında bir sevap kazanma söz konusu olmayacaktır. Bu daha çok Müslümanlar için söz konusu bir tehlikedir. Yapılan iyiliklerin, hayır hasenatların boşa gitmesi, Allah katında bir değer ifade etmemesi. Ne kadar acıdır, Allah’ın rızasını kazanmak, dünya ve ahiret saadetini elde etmek için yapılan bunca emek, boşa gitmekte ve karşılıksız kalmaktadır. Bu konuda peygamberimizden gelen pek çok uyarı da mevcuttur.

Birkaç örnek verecek olursak:

Nice namaz kılanlar vardır ki, kıldıkları namaz, onların Allah’tan uzaklaşmasına sebep olur...

Nice oruç tutanlar vardır ki, tuttukları oruçtan yanlarına kalan aç ve susuz kalmalarıdır. Oysa sizden birinin aç ve susuz kalmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur…

Cihad ederken ölen kimi kimseler… İlim sahibi nice insanlar… Mallarını hayır hasenatlarda harcayan bir kısım zenginler… Yüzüstü sürünerek cehenneme atılacaklardır… Gösteriş ve riyakârlık için bunları yaptıkları için!

O halde Kur’ân’a göre kulluğu boşa götürücü şeyler nedir, onlara bakalım şimdi:

İnkâr etmek: Kim imanı, inkâr ederse, onun ameli boşa çıkmıştır ve o, âhirette kaybedenlerdendir. (5/5, 18/105, 33/19) O halde inanmalı ve imanımızı korumalıyız.

Dinden dönmek: Sizden kim dininden döner ve kâfir olarak ölürse, işte onların bütün yaptıkları dünyada da, âhirette de boşa çıkmıştır ve onlar, ateş halkıdır, orada sürekli kalacaklardır. (2/217) İmandan sonra küfre düşmeyi, ateşe atılmak gibi görüp tedbir almalıyız.

Şirk koşmak: Eğer onlar Allah'a ortak koşsalardı, yaptıkları güzel şeyler hiç olur, giderdi. (6/88; 39/65) İman ve İslam’ımızı kemiren şirkin, karanlıktaki kara taşın üzerinde kımıldayan kara karıncadan daha sinsi olduğunu unutmamalıyız.

Ahireti ve Allah’ın ayetlerini yalanlamak: Ayetlerimizi ve ahirete kavuşmayı yalanlayanların eylemleri boşa çıkmıştır. Onlar, yalnız yaptıklarıyla cezâlanmıyorlar mı? (7/147) Tevhid sözünü bilinçli olarak tekrarlayarak ve ölüm hatırlayarak Allah ve Ahiret inancımızı tazelemeliyiz.

Münafıklık yapmak: Onlar, eylemleri, dünya ve âhirette boşa gitmiş kimselerdir ve ziyana uğrayanlar da onlardır. (9/69, 5/53) Her türlü nifak davranışlardan uzak olmalıyız.

Allah’ın indirdiği hükümleri beğenmemek: Böyledir, çünkü onlar, Allah'ın indirdiğinden hoşlanmamışlar, Allah da onların amellerini heder etmiştir. (47/9, 26) Rabbimizin tüm emir ve ölçülerine teslim ve tabi olmalı, onlardaki hikmetleri kavramaya çalışıp gereklerini yerine getirmeliyiz.

Allah yoluna engel olmak: Nankörlük edip Allah yoluna engel olanlar ve kendilerine doğru yol belli olduktan sonra Elçiyi incitenler Allah'a hiçbir zarar veremezler. Allah onların işlerini boşa çıkaracaktır. (47/32)Allah yolunun engelleyicileri değil, o yolun daimî yürüyenleri olmalıyız.

Peygambere saygısızlık yapmak: Ey inananlar, seslerinizi, Peygamberin sesinin üstüne çıkarmayın, birbirinizle yüksek sesle konuştuğunuz gibi, onunla da öyle yüksek sesle konuşmayın; yoksa siz farkında olmadan amelleriniz boşa gider. (49/2) Peygambere olan saygı ve sevgimizi, onu doğru bir şekilde tanıyarak ve onu izleyerek göstermeliyiz.

Çalışmaların boşa gitmemesi için: Eğer Allah'a ve Elçisine itaat ederseniz Allah, yaptığınız güzel işlerden hiçbirinin sevabını size eksik vermez. Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir." (49/14)

O halde ey müminler! Yaptığınız hayırları, Salih amelleri boşa götürmeyin! İnfakınızı boşa götürmeyin, namazınızı boşa götürmeyin, orucunuzu, haccınızı boşa götürmeyin… Kısaca kulluğunu boşa götürmeyin.

Siz boşa götürücü işler yapmazsanız, Allah sizin imanlarınızı, amellerinizi asla boşa götürmeyecektir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.