Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Kötü Taktik ve Beceriksizlik

Malatya ve Kayseri maçlarındaki Konyaspor beni korkutmuştu. İki maçta da talim hem sağlam bir oyun düzenine sahipti hem de Konyaspor’un ne yapacağına (ya da neler yapamayacağına) çok iyi çalışarak gelmiş ve Aykut Kocaman’ın resmen elini kolunu bağlamıştı. Özellikle Kayseri yenilgisi, yenilgiden öte takımın maçı pozisyonsuz bitirmesi, taraftarın üst sıralar için umuduna gölge düşürmüştü.

 

Haklıydılar. Çünkü iyi takımsanız ve üst sıraları istiyorsanız iyi takımları yenmeniz gerekiyor. Yenemesen de gücünü, orada olma isteğini göstermen gerekiyor. Neyseki Göztepe ne Kayseri ne de Malatya gibi oyun kimliği olan bir takımdı. Konyaspor da, maçın başında öne geçme hamlelerini bu sayede kolay yaptı. Jahoviç’in dönüşü de Aykut Hoca’nın işini kolaylaştırdı. Savunmanın her an dikkat etmesi gereken bir santrforun sahada olmaması gerçekten büyük dezavantaj. Kayseri maçında bunun etkisi olduğunu da gözardı etmeyelim. 

 

Atiker Konyaspor orta sahadaki canlı oyunuyla topu ileriye daha iyi taşıdı. Atılan şut ve özellikle sağ tarafı kullanarak yapılan ortalarla Göztepe savunmasını hataya zorladı. Korner pozisyonunda uyuyan rakip savunmaya Filipoviç iyi bir ceza kesti ve Konyaspor’u çok rahatlattı. Artık “gol için çıkarsam gol yer miyim” diye düşünmesi gereken Göztepe’ydi ama Yeşil Beyazlılar bu avantajı iyi kullanamadı. 

 

İlk yarı Konyaspor için kolay geçti ama ikinci yarı Ali Turan’ın hızlı oyuncular karşısındaki zaafı yine ortaya çıktı ve Yasin, ders verir gibi bir gol attı. Ligin dibindeki bir takım karşısında maçın berabere gitmesi hiç iyi değil. Deplasmanda beraberliğe dünden razıydılar ama Konyaspor’da, Kayseri maçında olmayan bir şey vardı: Kazanma arzusu. Diğer önemli şey ise yine yoktu: Nasıl gol atacağını, rakibi çözmeyi bilme. 

 

Kanatlardan üst üste ataklar yaptılar. Haftalardır vasat oynayan Zuta’nın yerine giren Ferhat sol kanadı canlandırdı. Kocaman, Ali Turan’ın yerine Ömer Ali’yi alınca gol bölgesi hareketlendi ama maalesef baskı uzun sürmedi. Göztepe oyunu soğuttu ve Konyaspor karşılık veremedi. 

 

Maçın sonunda Jahoviç’in gayretiyle kazanılan penaltıyı Skubiç, kale sahası içindeki kafa pozisyonunu Jahoviç atamayınca maçı ayakta izleyen taraftarın eli böğründe kaldı.  

 

Konyaspor, iki hafta üst üste içerde oynayarak harika bir fırsat yakalamıştı. Maalesef hem taktik eksiklik hem de oyuncuların üzerindeki aşırı durgunluk ve beceriksizlik yüzünden çok önemli bu fırsatı değerlendiremedi. 

 

Artık çok zor maçlar var ve üst sıralar  için umut giderek azalıyor. Ne kötü tablo! 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar