Kore Savaşı ve manevi yönü....

      Ladikli  Şeyh  Hacı  Ahmet Elma  hazretleri  ALLAH dostu  KORE  SAVAŞINI ve yaşadığı ruhi meziyetleri  hayatta iken  bizlere  anlattığı  şekilde  sizlere naklediyorum. Bildiklerimizi  duyduklarımızı , yeni nesle duyurmaya  çalışacağım.

      Yıl   1950 . Demokrat Parti  iktidardadır. Celal Bayar  Cumhur Başkanı, Adnan Menderes Başbakan.Güney  Kore ile Kuzey Kore kavgalı.  Savaş halindeler. Birleşmiş  Milletlerin almış olduğu  karara uyularak  Güney Kore’ye  bir Türk Tugayı  asker gönderildi. Savaşın kızıştığı bir gün  Tugayımızın  İngiliz birlikleri ile  irtibatının kesilmesi neticesinde  kıstırıldığı  haberi  üzerine  duaların arşa yükseldiği o gece    birliğimizin imhadan kurtulması için çok büyük bir mucize  yaşanmıştır.

      Sayısız Kerametlerin sahibi  ÜVEYSİ  VELİ  Allah dostu  Tayyi –mekan   Ahmet E            lma  Ağanın  sağlığında bizlere  o geceye ait anlattığı  maneviyat kökenli sırları  sizlere  aktarıyorum.  O  gün Hacı babanın kadim dostlarından  ZIVARIK Camiinin İmamı  Hacı Osman Karabulut  Ladik kasabasındaki  dostunu ziyarete gelmiştir.  Gündüzden  yenilmiş içilmiş  yatsı namazı kılınmış, kahveler gelmiş içilirken Şeyh hazretleri aniden  dışarıya çıkar,  az sonra odaya döner ve misafirine  Manevi davet aldığını  söyler müsaade ister..  Sabah namazı sıralarında da geri döner gelir. O gece olup bitenleri şu şekilde aktarır.

        Kore de idik Birliğimiz kıstırılmış., imha edilmek üzere kurtarılmaları için MEVLADAN izin çıktı. Manevi arkadaşlarımla beraber  Kore ye yetiştik.  Bizim askerin önüne düştük. Kafir askerleri bizi görürler,  lakin bizim askerlerimiz  bizi görmezler. Düşman askerlerini kılınç’dan geçirdik.  Çemberi yardık, bizim askere yol verdik ve kurtardık.  Biraz sonra sabah  haberleri verilecek radyolardan dinleyin.. Diyerek misafirini bilgilendirmiştir.

      Az sonra Radyoları açtıklarında bütün yurt sathında  şu haber  yayımlanıyordu. KORE de  bulunan  Albay Tahsin  komutasındaki  çember içine alınmış olan  Türk birliğimiz inanılmaz  bir kahramanlık  örneği vererek  çemberi yarmış  ve birliğimiz imhadan kurtulmuştur.  Anaonsları   o günlerde radyolardan okunmuştur.  Dünya irkilmiş, uzun yıllar birliğimizin başarısı dillerden düşmemiştir.

      Hakkın rızası  ve hoşnutluğu ile  şanlı Ordumuz ,aziz Vatanımız   ve tevhit uğruna  verilen savaşlarda  bu mucizevi  olaylar   zaman zaman  tezahür etmektedir.

                                           -------------------------------------------  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.