Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor'u iyileştirecek doktor

Kartalspor maçı sonrası iki görüş…

-“Hüsnü Özkara’yı neden gönderdi bu yönetim. Bu takım yine gol atamadı. Kötü Kartalspor’u da yenemedik. Değişen bir şey yok ki”

-“Hüsnü hoca iyi ki gitmiş. Oyuncuların yüzü gülüyor. Nasıl koştular o kötü sahada. Ayağa pas yaptılar. Eser iyi olsaydı en az 2-3 olurdu maç”.

İki görüşün de doğru olduğu yönler var. Özellikle sonuç itibariyle ilki haklı görünüyor. Ama ben ikinci görüşe daha yakınım. Maçı sahada izledim. Konyaspor topu ayağında tutan taraftı.  Kaldı ki ikinci yarının ilk haftalarında alınan kötü sonuçlar, futbolcularda, Hüsnü Özkara’nın takıma vereceklerinin bittiği ya da çok azaldığı yönünde bir kanaatin oluşmasına neden olmuştu. Kartal maçı için konuşulacaksa takım şu an hastalığın ilerlemesini durdurdu. Şimdi iyileşme sürecinin başlaması gerekiyor. 3 hafta da tedavi süreci devam edecek gibi görünüyor.

Peki bu tedavi nasıl olacak? Doktor kim olacak? Hangi futbolcular iyileşmeyi hızlandıracak?

Kartalspor maçında, Mehmet Yıldırım, takımı risk almadan oynattı.

Konyaspor’un içinde bulunduğu durum açısından bakıldığında, Serkan Özsoy ve Kürşat Duymuş gibi oyuncuları kadro dışı kalmış, devre arasında transfer yapamamış, Konyaspor’da 8 yıl önce oynayan Adem’in santrfor oynadığı, gol sorunu yaşayan ve paralarını alamadıkları için moralleri bozuk olan bir Kartalspor karşısında, sonuca ulaşmak için daha fazlasını yapması gerektiği söylenebilir. Maçın ilk yarısında bulunan pozisyonlar oyunu çevirmek için yeterli değildi. Ancak Mehmet Yıldırım’ın yerinde kim olsa aynı şeyi yapardı galiba. Teknik direktörü gönderilmiş bir takımı emanet alan kim olsa, motivasyon açısından öncelikle deplasmandan mağlubiyetle dönmemeyi düşünürdü. O yüzden Yıldırım için çok fazla söyleyecek bir şey yok.

“Bu hasta takımın doktoru Mehmet Yıldırım olabilir mi?” sorusunun cevabını vermek ise hayli zor. Eğer futbolcuların büyük çoğunluğu Mehmet Ayaz gibi düşünüyorsa Konyaspor’u Konyalı Mehmet Yıldırıma’a emanet edebilirsiniz. Tecrübeli oyuncu, maçtan sonra, “Mehmet Hoca ile hafta boyunca çok iyi iletişim kurduk. Bunun da sahaya yansıdığını düşünüyorum” dedi. Ama çok iyi tanımama rağmen 12 hafta sürecek olan çıldırtan stresi ve baskıyı ne kadar göğüsleyebilir tahmin edemiyorum. Burada önemli olan futbolcuların ne düşündüğü? Onu da açıktan açığa bilmek mümkün değil. Yönetimin bu krizi iyi yönetmesi gerekiyor. Çünkü görüşülen üç teknik direktörden “hayır” cevabı alındı ve kalan alternatifler ibreyi Mehmet Yıldırım’a kaydırıyor.

Sahadaki sorunun çözümü için bu hafta iyi sinyaller verildi. Kartalspor maçında zemin bozuk olmasına rağmen topu ayağında tutan Konyaspor, Zafer Demir ve Yusuf Kurtuluş ikilisinin performansıyla çok daha kolay iyileşebilir. Savunması iyi olan Konyaspor’da orta saha bu ikilinin iyi performansıyla rahatlar. Ancak en önemli sorun kanatlarda. Erdal şu an düşüşte. Bir süre kulübede beklemek onu rahatlatır. Üzerinde baskı var ve beyni ayaklarına izin vermiyor. Bu takımın ilacı Poljac’ın serbest oynamak yerine kanatlara inmesi ve Uğur Yanıkdemir’in ilk on birde oynaması olur. Cezalı olan Tayfun’un da bu takımda neleri eksik bıraktığını da gözden kaçırmamak gerekiyor.

Görünüşe göre Orduspor maçı Doktor Mehmet Yıldırım ile tedavinin başlangıcı olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar