Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’u hakemle durdurabildiler!

Sezonun gelinen haftası ve iki takımın gerek aldığı sonuçlar gerekse oynadığı futbol kalitesi açısından Anadolu derbisi niteliğinde bir maç izledik. Konyaspor, Malatyaspor’un üzerine çıkmak ve ligin kalan bölümünde yeni “korkulacak” takımın kendisi olduğunu tescillemek, Malatya ekibi ise son haftalarda zarar görse de kazandığı itibarı kaybetmemek istiyordu. 

Oyun tarzları birbirine benzeyen ve birbirini iyi tanıyan iki takım da oyunun hang bölümünde ne yapacağını planlamıştı. Aykut Kocaman, Konyaspor’a son gelişinden bu yana özellikle iç sahada hep hücumu ve öne geçen olmayı hedefleme taktiğini sürdürdü. Kritik adamı Ömer Ali ile organize hücumlar yaptı ve Malatya’yı korkutmayı başardı. Korktular ama Konyaspor’un pas koridorlarını kapatmayı da ihmal etmediler ve kontra çıkışları ürkütücüydü. 

25. dakikadan sonra Malatya’nın oynatmamaya yönelik taktiği tam oturdu ve Konyaspor ilk yarının sonuna kadar neredeyse ceza sahasına bile yaklaşamadı. Kocaman’ın tek hamle şansı konsantrasyonun bozulma ihtimali olan son dakikalardı ama oyun alanı o kadar dardı ki kilidi ancak çok yetenekli bir oyuncu açabilirdi. O da sahada yoktu. Yine de bir şans doğdu. Hakem Jevtoviç’e yapılan harekete penaltı verdi ama VAR’dan iptal etti. Ve haklıydı. 

Aykut Hoca sıkışan oyunu açmak için 55’te hemen Fofana’yı aldı. Traore’yi de çıkarması doğruydu ama Ali Çamdalı’dan ne bekledi anlamak zor. Zaten oyun vasatlaştı ve 65’ten sonra Malatya, Konyaspor’u yavaş yavaş geriye iterek pozisyon aramaya başladı. Golü ise hakkıyla değil önce iki hakemin hatalı taç kararı ardından Ali Turan’ın berbat hatası ile buldular. 

Açıkçası Malatya’nın sağlam savunmasına bakınca kaçtan umutlu değildim ama Jahoviç üstün gayretiyle bir penaltı aldı ve skoru eşitledi. Kalan kısa sürede Konyaspor gereken arzuyu sergiledi ama maçı katleden hakem Halil Umut Meler, Konyaspor’un bir de penaltısını vermedi. 

Konyaspor bu maçı almalıydı ve alabilirdi ama  maalesef dişli rakibi açamadı. Hakem de destek olunca iki puan uçtu, gitti. Büyük kayıp değil ama önemli kayıp. Umarım Aykut Hoca telafi eder. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar