Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’dan psikolojik operasyon

Akhisar Belediyespor iyi takım. Diri takım. Maç sırasında şehirde esen sert rüzgara uyum sağlamak ister gibi sert oynadılar Konyaspor’a karşı. Bu sertliğin yanında bir o kadar da akıllı oynadılar. Orta sahada Yeşil Beyazlılar’ın topa hakim olmasını önlemek için o bölgeyi kalabalık tuttular. Torku Konyaspor ilk 15 dakika bu baskı karşısında hayli bocaladı. Traore ve Ömer Ali’nin kanat değiştirip takım savunmasına katkı sağlaması özellikle Holmen’i rahatlatırken Akhisar’ın kalecisi affedilmez bir hata yapıp takımının bütün motivasyonunu bozdu. Vukoviç’in golünden sonra ibre Konyaspor’a döndü.

Orta sahada sertliğe sertlikle karşılık veren M’Bamba takımın ileri oynamasına da önemli katkı sağladı. Yeni transfer Skubiç’in ileri çıkıp içeri kestiği sert topu ağlara gönderen Rangelov, maçı 2-0’a getirdi ve kendi sahasında hiç yenilmeyen Akhisar’ı şoka uğrattı. Akhisar savunması korkunun da etkisiyle uyanmasa ilk yarı daha da farklı biterdi.

İkinci yarı beklenenin aksine Akhisar istediği baskıyı kuramadı. Rüzgar da Konyaspor’un lehine olunca Akhisarlı oyuncular maçı çevirme konusunda tüm ümitlerini kaybetti. Psikolojinin bir takımın oynadığı futbola ne kadar etki edebileceğini bir kez daha görmüş olduk. Rakibe resmen psikolojik operasyon yaptılar.

Aykut Kocaman bu maçta bir şeyi daha ispatladı. Oynattığı sistemin arkasında sonuna kadar duruyor. Rakip çözülmezse sonuca gitmek için tavizler veriyor ancak genelde de takım savunmasına rakipler kolay çözüm bulamıyor. Diğer taraftan takıma katılan oyuncuların sisteme kolay uyum sağladığı da görülüyor. Yeni transfer Skubiç hem hücumda hem savunmada çok iyi bir görüntü sergiledi. Bu artılara rağmen şans faktörünü de göz ardı etmeyelim.

Maçın en güzel ve gülümseten görüntüsü, atılan bir ara pasında Halil İbrahim’in topun peşinden koşarken tam yetiştiği sırada rüzgarın topa adeta tekme atarak hızlandırmasıydı. Çok güldük.

Konyaspor iyi yolda ilerliyor. Aykut Kocaman ilk kez bir Anadolu takımında bu kadar başarılı haftalar geçiriyor. Bu güzel haftaların bitmemesi dileğiyle. Aman nazar değmesin de böyle karnımızı kaşıyarak izlediğimiz maçların sayısı çoğalsın inşallah.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar