Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR YİNE KOLAY KAZANDI

KONYASPOR YİNE KOLAY KAZANDI

 

Dış görünüşü itibariyle Türkiye’deki birçok stadyumdan farkı yok. Duvarlarında fanatiklerin yazıları: “Cebeci tarihtir, yıkılamaz”. Daha önce de çok maç izledim. Ama Cebeci İnönü Stadyumu, gerçekten, Türkiye’de ilk yıkılması gereken stadyumlardan biri. Her şeyiyle artık miadını doldurmuş. Stadyum eski olduğu için içinde görev yapanları, maça gelen taraftarları, hatta sahada oynayan futbolcuları bile etkiliyor. Kasvet dolu bir futbol alanı. Stadyum falan değil.

Geçen yıl Ankara’ya “üç süper lig takımı fazla” denirdi. Ankara’ya Bank Asya takımı da fazla. Hacettepe, Serkan Atak ve Ali Cansun gibi birkaç iyi futbolcusuyla gelen takımlara puan dağıtmaktan başka bir amaca hizmet edemeyecek kadar zayıf bir ekip. Konyaspor maçında da öyle oldu. Konyaspor’dan korktular, golü yediler, sonra da rakiplerinin tecrübesine teslim oldular.

Konyaspor, ciddi pozisyonu olmamasına rağmen gole kolay ulaştı. Haftalardır gol atamamasına, hatta fazla pozisyona girememesine rağmen ısrarla Tayfun ile birlikte sahada tutulan Eser Yağmur, yine Tayfun’un sayesinde bir gol buldu. İlk yarıda sahanın en iyisi Abdulvahit olarak göründü. Yusuf yine umursamaz futbolunu sürdürdü. Yanına Mehmet Ayaz girmeseydi, Hacettepe’nin baskılı olduğu dakikalarda orta saha fizik gücü düşen Vahit ile 90 dakikayı çıkaramayabilirdi. Geçen hafta sakatlığı tamamen iyileşen ve Da Silva’nın bölgesinde oynayan Ramazan Kahya, ilk on birde başladı ve neredeyse hatasız oynadı. Bundan sonraki haftalarda Ramazan formayı geri verecek gibi görünmüyor. Çünkü Da Silva’nın savunması zayıf. Ama Poljac’ın hak etmeden oynadığı açıkta Da Silva’nın oynaması, Konyaspor’un sol kanadını üst düzeye taşır. Norveçli’nin yerine Ferdi’yi alan Özkara da, sorunun farkında olduğunu gösterdi.   

Ferdi çok istekli, ama bir türlü istediklerini yapamıyor. Aslında iki haftadır şans da buluyor. Devre arasında “golcüsü bol” olan bu takımda kalmak istiyorsa artık bir şeyler göstermeli.

Hüsnü Özkara’nın ilk yarı çok fazla geri gelip çok fazla pas hatası yapan, isteksiz olan Tayfun’u ikinci yarının başında oyundan alması Hacettepe’yi iyiden iyiye cesaretlendirdi. Buna rağmen Özkara’nın kararı doğruydu. Karşısındaki takımın ne yapabileceğini çok iyi biliyor. Pozisyon bulsalarda gol atamayacaklarını iyi biliyor Özkara. Tam bu ligin teknik direktörü.  Konyaspor, galibiyete rahat ulaştı. Tıpkı bundan önceki birçok maçta olduğu gibi.

Önceki ve Sonraki Yazılar