Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR TADINDAN YENMİYOR

Ne kadar güzel centilmence bir sezon geçiriyorduk. Torku Konyaspor taraftarını herkes örnek gösteriyordu. Ne olduysa bu Fenerbahçe maçlarında oldu. Tabi ki küfür edilmesine karşı olacağız ama evi soyulan insanın önlem almamasını eleştirirken hırsıza hiç mi bir şey demeyeceğiz. Fenerbahçe taraftarı ve yöneticileri resmen Türk futbolunu tedhiş ediyor, tahrik ediyor, futbol ahlakının “hırsızlığını” yapıyor. Yaptıkları açıklamalarla Konyaspor taraftarını gerip hakem hatalarıyla maç kazanıp Türkiye’de takımına en fazla sahip çıkan, en centilmen taraftarını cezaya ittiler. Fenerbahçeliler Derneği ve Mahmut Uslu saçma “Paralel” açıklamalarıyla ilgili hafta içi değerlendirme yapacağım.

Bu sezon ilk kez boş tribünlere oynayan Torku Konyaspor, Çaykur Rizespor’a karşı yine her zamanki disiplinli, ayağa oynamaya endeksli futboluyla başladı. Özellikle Ömer Ali ve Traore hücumlarda çok etkiliydi. Ömer Ali iki net pozisyon bulurken bir de Halil İbrahim’e asist yapıp gol attırdı.

Fakat Rize’nin golünün erken gelmesi takımı biraz bozdu. Rahat oynayan Rize, zaman zaman baskı kurup Konyaspor savunmasını zora sokmayı başardı. Orta sahadaki baskıyla Konyaspor’un konsantrasyonunu da bozdular. Dönen toplarla iyi çıkışlar yaptılar.

İkinci yarı Aykut Kocaman iki değişiklikle maça başladı. Holmen ve Rangelov takımın hücum zenginliğini yaklaşık yüzde 30 arttırdı. Ömer Ali iki pozisyonda zamanlama hatası yapınca gol gecikti ama Rize’nin kaleci İtandje Konyaspor’a ikinci golü de hediye etti. Yan topları berbat olan Kamerunlu Kaleci, Vukoviç’e kaleyi açıp Konyaspor’un öne geçmesini sağladı.

60. dakikada gelen golden sonra Rize tamamen çözüldü. Rangelov’un harika şutuyla gelen golü, Vukoviç’in direkten dönen kafa şutunu  izlerken büyük zevk aldım.

Torku Konyaspor, kupadaki Fenerbahçe yenilgisiyle seyircisini biraz üzse de Avrupa Kupasına giden yolu nasıl kat ettiğini bu galibiyetle bir kez daha gösterdi. Takım oyunu ve disiplin dersi veren Aykut Kocaman, her türlü övgüyü hak ediyor.

Ne güzel bir sezon. Ne güzel Konyaspor. Gerçekten tadından yenmiyor. Tadını çıkarın gençler. 

Önceki ve Sonraki Yazılar