Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor her şeye rağmen

 Maça erken gittim. 40 dakika kadar önce. Son 5 dakika gelenleri düşünürseniz gazeteci için hayli erken bir zaman. Stadyumun boş olacağını ben değil herkes tahmin ediyor. Ama yine de maç oynanacak. İsim değişiklikleri ve birleşmelerle 90 yıllık geçmişi olan bir futbol takımının maçı var. Milyonluk bir şehrin takımının maçı. 15 dakika kala içeri girdim. Boş tribünlere bakarak bir çay içmek istedi, futbol izlemek istemeyen canım. Genelde iş adamlarının geldiği kapalı tribünden alıyorum ama bir de baktım ki kapalı. Konyaspor’u sadece valiler, kaymakamlar, ‘büyük’lü küçüklü belediye başkanları, bürokratlar, eski yöneticiler değil, ondan para kazanan büfeciler bile yalnız bırakmış.

Mevcut yöneticiler bile sanki mecburen gelmiş. En ateşlileri bile (Hasan Kulaksız gibi) stada uğramıyor ama takdir ettiğim birkaç isim var: Zeki Çimen, Hasan Dağlı, Muzaffer Hançerli, Zekeriya Mızırak ve Alaaddin Yüzer… her zaman oradalar ve yerleri aynı. Bakalım Mehmet Soylu ne yapacak? “Yiğit ve erkek” olan arkadaşları yanlarına çağırdılar ama birlikte oturmadı.

Maçı çok düşünmediğim içindir herhalde, sağı solu böyle izleyip durdum. Tribünler de boş. Olsa olsa 2 bin kişi vardır. Yarısı da “­Ertan” diye bağırıyor. Rahmet okuyorum Konyaspor’u bu durumlara düşürenlere… Kendime de kızıyorum. Ya da benim gibilere. Takım 7. sırada ligi bitirirken eleştirip, korkutup, transfer yaptırıp, takımı borca sokturup sonra da kaçırdığımız yöneticiler geliyor aklıma. Onlar kadar olmasa da suçumuz vardır bu işlerde…

Bahattin Karapınar’ın da hatası, günahı çok. Ama o küme de düşse, protokol tribününde tek başına da kalsa, Konyaspor’un başkanı olduğu için mutlu. Umutlu da Allah için. Bolca destek verip, bolca müdahale eden “Büyük Başkan” da gidişattan memnun. En azından kulübün mazot parası var. Bu yüzden başkanlara laf yok. Onlar olmazsa zaten takım “Konyaspor amatör kümeye düşerdi”.

Maazallah! Hafazanallah!

“Şer gördüğünde hayır vardır” derler ya tüm bu şer işlerden hayır da çıkıyor. Transfer yasağı ve borçlar sayesinde Serbay, Selim, Tolga, Ali Dere (Rifat) ve Muhammet bu takımda 90 dakika forma giydi ve Hakan Aslantaş saçmalayıp kırmızı kart görmeseydi lige galibiyetle başlayacaklardı. Bu çocukların gayreti dışında Konyaspor zaten her konuda amatör kümeye düşmüş.

O yüzden bu yazıyı okuyacaklara bir çağrıda bulunayım. Lütfen alt yapıdan gelen o aslan gibi gençleri izlemeye gidin.

Konyaspor ne düşer, ne çıkar, futboldan zevk almanın tam zamanıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar