Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

KONYASPOR DEĞİL HOCASI KORKAK

Maçtan tam üç saat önce bazı futbolcular, Kasımpaşa maçının kadrosunu taraftarlara sızdırdı. Sosyal medyada görünce gelgit yaşadım. Hleb’i kestiğine şaşırmadım. Zaten haftalardır kenara almak için adama bileniyordu. Yerine İnceman’ı koymuştu. Ömer Ali ve  Vukoviç’in sakatlığında Hasan Kabze ve Kokaloviç tercihleri kağıt üzerinde makuldü. En çok alkışlanacak tercih ise Ali Turan’ın kulübeye gidip yerine Benjamin’in girmesiydi.

Şota Arveladza, Mesut Bakkal’a ilk 30 dakika taktik dersi verdi. Savunmasını orta sahanın 10 metre yakınına kadar çıkarıp yaklaşık 30 metrelik bir alana Konyaspor’u hapsetti. Ön liberolar top kapamadı ve rakip üzerlerine gelince sürekli stoperlerle oynamak zorunda kaldı. İnceman’ın kısa pasları isabetsizdi. Uzun toplar da ofsayta takılınca Konyaspor tam 30 dakika rakip ceza sahasına giremedi. Şota sanki Konyaspor’u kilitledi ve ilk yarı boyunca pis pis gülüp anahtarı elinde salladı.

Selim hem Adem Büyük’ü durdurdu hem de savunmayı toparladı. Sık sık saçmalayan Kokaloviç’i görüp bir de Kasımpaşa’nın taş gibi, dağ gibi stoperi Donk’una bakınca sinirlenmemek elde değildi.

Selim ve iki net pozisyonu önleyen Kaleci Kaya’nın özverisi boşa gitti. Kokaloviç ve Fucs rakibe gol hediye etti. Biri orta yapana, diğeri kafayı vuran Scarione’ye jest yaptı. “bu topa da koşmayayım” dedikleri işte o 30 saniyede ciddiyetini koruyan gerçek profesyonel oluyor.

Neyse ki Bakkal ikinci yarıya Djalma ile başladı. Göbeğe gelip ön liberoların ayağından aldığı topları kanatlara verdi ve ceza sahasına koşup rakibin dengesini bozdu. Mesut Hoca’ya “oyunu böyle açmamız gerekiyordu” der gibiydi. Bakkal, ikinci hatasından dönüp Hleb’i oyuna aldı fakat Şota hemen uyandı ve yine alanı daralttı. Djalma ve Torje koşu alanı bulamadı. Takım yine kilitlendi. Kokaloviç’in baldırına çarpıp kaleye giren top maçı bitirdi.

Sonuç: Geçen hafta, Mesut Bakkal, oyuncuların vasat oynaması nedeniyle iki puan kaybettiklerini söylemişti. Bu hafta; oyuncuları beraberliğe şartladığını, ilk yarı yanlış kadroyla çıktığını, rakibin dar alana dayalı oyun tarzına, kolektif hareket eden bir takımı nasıl çözeceğine iyi çalışmadığını itiraf eder mi acaba?

Konyasporlu futbolculara kimse laf söylemesin. Kokaloviç dışında hepsi elinden geleni yaptı.

Twitter: @selmansel

Facebook: selman.akyuz

Mail: selmanselimakyuz@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar