Konya'daki çevre dostu 'Atma Tıkla' projesi Türkiye’de en iyiler arasında

Konya'daki çevre dostu 'Atma Tıkla' projesi Türkiye’de en iyiler arasında

Konya'nın Akşehir İlçesinde çevre bilincini artırmak ve sürdürülebilir bir gelecek için başlatılan "Atma Tıkla" projesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının "Türkiye Geneli En İyi Sıfır Atık Uygulamaları" listesinde yer aldı

Konya'nın Akşehir İlçe Belediyesi'nin çevre bilincini artırmak ve sürdürülebilir bir gelecek için başlattığı "Atma Tıkla" projesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının "Türkiye Geneli En İyi Sıfır Atık Uygulamaları" listesine girmeyi başardı.

Akşehir Belediyesi olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yürütücülüğünde devam eden "Sıfır Atık Projesi" kapsamında "Atma Tıkla Projesi"ni hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Akkaya, "Bakanlığımızın en iyi projeler arasına dâhil ettiği Atma Tıkla Projemiz, Türkiye'nin ilk mobil geri dönüştürülebilir atık toplama uygulaması olma özelliği taşıyor. Projemiz sayesinde atıkları sadece toplamakla kalmayıp, aynı zamanda geri dönüşüm süreçlerine de kazandırıyoruz. Proje ile çevre bilinci, sürdürülebilirlik ve çok daha temiz bir Akşehir inşa etme konusunda önemli bir adım attık. Atma Tıkla projemizin çevre duyarlılığı, etkileşim ve başarı kriterleri açısından değerlendirilerek bakanlığımızın en iyi projeler listesine girmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti" dedi.

"50 ton atık ekonomiye kazandırıldı"

2021 yılının Eylül ayında tanıtımı yapılan Atma Tıkla Projesi'ni başarıyla uyguladıklarını dile getiren Başkan Akkaya, "Projeye dahil olan hemşehrilerimiz evlerindeki atıkları ayrıştırıp belediyemize teslim ederek puan topluyor ve bu puanlar karşılığında çeşitli hediyeler kazanma fırsatı yakalıyor. Proje kapsamında bugüne kadar 50 ton atığı toplayıp, ülke ekonomisine ve çevrenin korunmasına katkı sağladık. Hemşehrilerimizin projeye gösterdiği ilgi ve duyarlılık, atıkların ekonomiye kazandırılmasında büyük bir rol oynadı. Projemize bugüne kadar gösterilen ilginin bundan sonra da büyüyerek devam edeceğine inanıyorum. Çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Atma Tıkla projesine katılan tüm Akşehirli hemşehrilerime can-ı gönülden teşekkür etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

"Projeye katılanlar puan toplayarak çeşitli hediyeler kazanıyor"

Proje kapsamında; bitkisel atık yağ, karton ve kağıt, cam, plastik, pil, ilaç, metal, ahşap, tekstil ve otomobil lastiği gibi geri dönüşümü yapılabilen atıkları ayrı ayrı biriktiren vatandaşlar, "Atma Tıkla" uygulamasından veya "atmatikla.com.tr" adresi üzerinden "Atığım Var" talebi oluşturarak, bu atıkları evlerine gelen Akşehir Belediyesi ekiplerine teslim ediyorlar.

Toplanan atıklar, Atık Getirme Merkezi'nde işlenerek puanlar halinde kullanıcıların hesaplarına yükleniyor. Bu puanlar; scooter, tablet, ütü, tost makinesi, saç kurutma makinesi, futbol ve basketbol topu gibi istenilen hediyelere dönüştürülerek katılımcılara sunuluyor. Vatandaşlar topladıkları puanlarla belediye sosyal tesislerinden indirimli yararlanmak gibi birçok promosyona da sahip oluyorlar.

Konya'daki çevre dostu 'Atma Tıkla' projesi Türkiye’de en iyiler arasında

Konya'daki çevre dostu 'Atma Tıkla' projesi Türkiye’de en iyiler arasında

Konya'daki çevre dostu 'Atma Tıkla' projesi Türkiye’de en iyiler arasında

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler