Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konya’da korkacaksak işimiz var

Nasıl alıştıysak artık. İki aydır canlı futbol maçı izlemeyince hayli özlemişiz. Konyaspor’u olduğu kadar Torku Arena’yı da özlemişiz. Bir saat önce gelip basın tribününe oturdum. Sonra Konyaspor çıktı sahaya. Futbolcuların tümü aynı tişörtü giymişti. Kalleş teröristlerin şehit ettiği Konyalı Emniyet Müdürü Beyazıt Çeken’in fotoğrafı vardı göğüslerinde. Sıraya girip selam çaktılar. Yaklaşık 15 bin taraftar da hep bir ağızdan “şehitler ölmez, vatan bölünmez” dedi. Konyaspor’a, Konya’ya, Türkiye’ye yakışan şekilde çok güzel bir mesaj verdiler.

 

Sonra kadroya baktım. Maçtan önce yayınladığımız muhtemel on birden üç kişi farklıydı. Tüm basını şaşırtan bir kadro. Kalede Kaya, defansta; Ömer Ali, Dossa, Vukoviç, Mehmet Uslu, ortada; Volkan Fındıklı, Vedat, Uğur İnceman, Ali Çamdalı, Alban Meha, ileride; Rijad Bajic. Bajic, Vedat ve Volkan’ın oynaması sürpriz oldu.

 

Maç başlayınca bu defansif ve merkezden oynamaya mahkum kadronun futbolu ise sürpriz olmadı. Vedat ve Meha çizgiye inemeyince oyun sıkıştı kaldı. Ali Çamdalı’nın gücü tüm orta sahayı toplamaya yetmedi. Kaleci Kaya’nın da hatasıyla takım 1-0 geriye düşünce psikolojik üstünlük de Akhisar’a geçti.

 

İlk yarının son 5 dakikasında taraftarın fırçayla  karışık desteği takımı canlandırdı ama hiçbir düzeni olmayan bu oyunla gol imkansızdı. İlk yarı Konyaspor’da Uğur İnceman çok kötüyken Konyaspor’dan garip bir şekilde gönderilen Hasan Kabze rakibin en hırslısı ve en iyisiydi.

 

Tehlikenin farkında olan Aykut Kocaman ikinci yarıya  iki değişiklikle başladı. Ben Traore ve Halil İbrahim’i beklerken O, Halil İbrahim ile Selçuk Alibaz’ı aldı. 10 dakika çok canlı oynadılar. Sonra 25 dakika uyudular. Aykut Kocaman’ın gol atmaktan korkan oyun tarzı nedeniyle bir pozisyon bile bulamadılar. Beraberlik golü de kornerden ve Dossa’nın şansı sayesinde geldi. Beraberlik golüne o kadar sevindi ki Kocaman Traore’yi oyuna almaktan bir anda vazgeçti. “Yemeyim de atamazsam atamam” mantığı.

 

Oyuncu analizlerini sonraki yazıya bırakıyorum ama bence Konyaspor geçen yılın son 10 maçında yakaladığı ivmenin üzerine koymak yerine geriye gitmiş. Sistem Adamı Aykut Kocaman’ın kendi sahasında oynatacağı oyun buysa, transferi yeterli dediği takım buysa, hazır dediği takım buysa sanki işimiz var. İnşallah stres falan yapmışlardır.

 

Kayıp  iki puan ligin başında hiç iyi olmadı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar