Konya Değişiyor…

Konya’da yazın sıcaklarında hummalı çalışmalar göze çarpıyor. Yollarda büyük hareketlenmeler hemen dikkati çekiyor. Bazı caddeler adeta bir şantiyeyi andırıyor.

Belediyelerin yapmış oldukları çalışmalardan biraz bahsetmek istiyorum sizlere. Bugün görmüş olduğum bir manzara, beni memnun ettiği için bunu okurlarımla paylaşmak istedim. Malum Konya’mızın iki büyük kabristanı var bunlar; Musalla ve Üçler mezarlığıdır. Şehrimizin adeta en büyük yeşil alanı konumunda olan iki büyük mekandan Musalla Mezarlığına bir cenaze vesilesiyle uğradım. Şehitlik tarafından girişte büyük bir değişiklikle karşılaştım. Mezarlığın girişi, daha önceden Konya’ya yakışır bir şekilde yeniden düzenlenmişti. Bu kez oradaki gasil hane ve diğer küçük binalar yeniden elden geçirilmiş, bazı ilaveler yapılmış ve çok ta güzel olmuş. Tuvaletler tertemiz, hatta binanın dışı cam mozaikle kaplanmış. Yürüme yolu kilitli taşlarla döşenmiş. Velhasıl şöyle ferah bir mekana dönüşmüş.

Mezarlığın girişinin bu şekilde yeniden düzenlenmiş olması, beni bu kentte yaşayan bir vatandaş olarak memnun etti. Mezarlıklar genelde zor hatırlanan mekanlardır. İnsanlar ancak bir vesile ile oraya uğrarlar. Ancak bu tür yerler şehrin aynasıdır, detayıdır.

Öte yandan yeni yeni alt geçitler birer birer yapılıyor ve kullanıma açılıyor. Şehrin kalabalıklaşan trafiğini önemli ölçüde akıcı hale getireceği düşünülen bu alt geçitlerin, Konya’ya yakışır bir şekilde hizmete açılmasını da memnuniyetle görüyoruz.

Bazı caddelerde de yukarıda belirttiğim gibi yoğun çalışmalar devam ediyor. Gerçi bazılarının sona erdirilmesi epeyce zaman alıyor ama yine de bitirtildikten sonra modern görünümü ve rahatlığı, çekilen eziyeti unutturuyor. Bu arada Beyşehir caddesine de kısaca değinmek istiyorum. Tıp Fakültesinin üzerinde bulunan bu cadde için epeyce uğraşılıyor. Bir yazımda daha belirtmiştim ama gözlemlediğim kadarıyla henüz yapılamadı. Bu caddede bir çok şey yer altına alıntı. Su şebekesi yenilendi, yağmur kanalı döşendi, elektrikler ve telefon hatları yer altına alındı. Ancak çok önemli bir şey göz ardı edildi; doğalgaz hattı. Doğalgaz hattının mutlaka asfalt dökülmeden önce döşenmesi gerekiyordu ancak gördüğüm kadarıyla bu yapılmadı. Bundan belki bir iki yıl sonra yeniden asfalt kaldırılarak şebeke döşenmeye çalışılacak. Halbuki önemli bir konuydu. Gerçi vakit geçmiş değil. Buradan yetkililere son bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Caddelerin yenilenmesi, trafiğin düzenli akışı için yeni yeni alt geçitlerin yapılması, Mezarlıklarda yapılan düzenlemeler Konya’nın değişen çehresini daha belirgin bir hale getiriyor. Bu bakımdan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK’i kutlamak gerekir. Yeni yeni bulvarların ve alt geçitlerin yapımını bekliyoruz.

Diğer taraftan yeşil alanların da bir bir vatandaşın kullanımına açıldığını görmek bizi memnun ediyor. Parkın adını bilmiyorum ama Karaman yolundan Antalya istikametine doğru giderken yolun sağ tarafına yapılmış çok geniş ve güzel bir mekan dikkatimi çekti. O semtte yaşayan insanımıza ve Ankara’dan Antalya’ya seyahat yapan insanların istifadesine sunulacak bu park için de Meram Belediye Başkanı Refik TUZCUOĞLU’nu tebrik etmek gerekiyor

Sonuç olarak, güzel çalışmalar yapılıyor ve bizler, gözlemlediğimiz her olumlu çalışmayı yüreklendirmeliyiz. Ancak bu arada gördüğümüz her olumsuz çalışmayı da eleştirmeli, bunun alternatifini kamuoyu ile paylaşmalıyız. Çünkü Konya’nın gelişimine, büyümesine hepimizin katkıda bulunması gerekiyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.