M. Faik Özdengül

M. Faik Özdengül

Aşkın Terapi’ye Gelen Tepkiler

Geçen Aralık ayında Büyükşehir Belediyesi yayınları arasından çıkan Rumi ve Aşkın Terapi adlı eser büyük ilgi gördü.

Bir yazar açısından okuyucu geri bildirimleri çok önemli. Bugüne değin bir çok okurdan sayısız mailler aldım. Ve neredeyse hepsi olumlu. Bu çok anlamlıydı benim için. Öncelikle emeği geçen herkese burada tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bugün burada bu geri bildirimlerden birkaç tanesini sizinle paylaşmak ve kendi mutluluğuma izi de ortak etmek istedim.

*Feyza Türk

Değerli hocam,

Öncelikle ellerinize ve kaleminize sağlık. Benim hayatımda en çok etkilendiğim kitaplardan birisi. Kitabın dili çok sade, anlaşılır ve doyurucu. Bazı cümleleri defalarca okudum buna rağmen, çünkü altında o kadar derin anlamlar taşıyordu ki.benim hayatımda pozitif anlamda çok şey değişti, değişecek de eminim. Kitap parfüm etkisi yapan kitaplardan değil, ilk anda o kokuyu alıyorsun ve zaman geçtikçe kokuyu daha çok hissediyorsunuz,  iliklerinize işliyor. Ben açıp bazı cümleleri tekrar tekrar okuyorum. İnanır mısınız, bazen ağlayarak uyudum, bazen tövbe ederek, bazen de içimde inanılmaz bir huzurla uyudum. Çok teşekkür ederim gerçekten. Allah razı olsun sizden.

*A Cahit Kale..

Başucu kitabı

Başucu kitabı tam başın ucuna gelen kitap olsa gerek diye düşündüm…En beğendiğim bir tanesini tam başımın üzerine koydum. Uyuyamadım, kalktım değiştirdim. Olmadı. Başka bir kitap koydum, diğerleri ayak ucunda kaldı dedim, yine uyuyamadım. Kütüphaneye gittim. Saklandım. Işıkları söndürdüler. Hala o gün bugün saklanırım kitaplar arasında. Sahi acaba hangisi başucu kitabı…

Dün çocukların odasına dikkatlice baktım. Her yer kitaplarla doluydu. Raflar yetmemiş, yerlere bile konmuştu. Sevindim akıllarını besliyorlar diye düşündüm…

…Hayat yalnızca akılla mı götürülür…Hayat beynin kıvrımları kadar girintili ve öylesine yumuşak ki…Özen ve sabır göstermeli de insan, acaba yeter mi… Ya kalp… Kalbim dedim …Kalbiniz diyorum….

En yukarda başınızın  çok üstünde, kalbinizle müsavi bir kitabınız var… O kitaba ulaştıracak çok başucu kitaplarınız olmalı… Hala bir mesneviniz yoksa, edinin derim… Ve onu ve dahi kalbinizi sevmeniz içinde  Aşkın terapi derim…

*Ali Işık

Rumi ve Aşkın Terapi zarf ve mazrufuyla ismiyle müsemma bir çalışma olmuş. Bölüm başlarında tam sayfa olarak yer alan klasik ebru ve minyatür sanatlarımızın çağdaş bir solukla harika izdivacı kitabın görsel terapi boyutunu oluşturuyor. Bu resimleri hayranlıkla seyrederken keşke diyorum, bir müzik kutusu gibi bu kitap açıldığında başlayacak ney ezgileriyle dimağ ve gözümüzden sonra kulaklarımız da aşkın terapiden nasiplenseydi. Ama böyle bir teknoloji için henüz vakit erken değil mi?

Kitapta nazarlıklar da yok değil. Bir takım kelimelerin imlasına dikkat edilmemesi bir yana; kitabın 4. sayfasındaki amblemli “Kültür A.Ş.” başlığı altındaki mahfuzluk metinin harf karakterleri seçimindeki dalgınlık esere verilen emekle kıyaslandığında hiç de affedilir gibi değildir.

Hülasa getirdiği yeni solukla kişisel gelişim terapilerine harika bir boyut kazandıran Dr Faik Özdengül’ü ve bu kitap için emeği geçen diğer bütün zevatı kutluyoruz.

*Nilgün Doğan

Az önce değerli kitabini elime aldım, zarfından. İtiraf edeyim bu kadar beklemiyordum ve çok etkilendim.

Kitabının içeriğini zaten biliyorum ve her okuduğum öykünü de (öykü demek çok yetersiz kalıyor, öğreti demek istiyorum ama eminim sen çok daha doğru adlandırıyorsundur, bulamadım ben henüz) hayretle ve etkilenerek bitiriyordum. Yıllarca, kendi kılavuzlarımdan, okuduklarımdan, araştırdıklarımdan ve en önemlisi içsel derslerimden edindiğim değerlerin bu kadar sade, bu kadar anlaşılır, bu kadar leziz anlatımından hep etkilendim ve hep yenilerini ekledim. Kendimi bildim bileli (ailemin de etkisi ve yol göstericiliği ile) Mevlana’yı, öğretilerini hayranlıkla takip ettim. Bu anlamda da kitabın benim için çok değerli. (Bu arada, belki daha önce bahsetmedim; ablam 20 yıl kadar önce Mevlana’yı tanıtan bir belgeselin yapım yardımcısı olarak görev almıştı ve özellikle o yıllarda onunla birlikte tüm araştırmalarında (sık sık da Konya’ya gelerek) yanında oldum ve o gün bugün çok anda rehberim oldu Mevlana ve Mesnevi’si)

Mesleğim gereği, kitabının genel hatlarına da değinmeden geçemeyeceğim:

•Çok titiz ve özenli bir çalışmanın ürünü olduğu çok açık..

•Tasarım mükemmel

•İllüstrasyonlar mükemmel, ebru ile Mevlevi desenleri birlikte muhteşem...

İnsanın bu dünyadan göçerken bir şeyler bırakmasını hep önemsemişimdir. Sizlerin de

destek ve teşvikleriyle boyumdan büyük yeni çalışmalar için heyecanlanıyorum. Umarım Allah utandırmasın. Dualarınızı beklerim.

www.pozitifdegisim.com

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.